Zastupujúci prezident Vladimír Mečiar opravovaným zákonom amnestoval činy spáchané „v súvislosti“ so zavlečením. Mikuláš Dzurinda amnestiu neskôr zrušil, ale senát Ústavného súdu potvrdil jej platnosť. Súdy sa týmto rozhodnutím riadili a konania zastavili. Generálny prokurátor proti tomu podal mimoriadny opravný prostriedok.
Kauza triptych
Lexa mal odsúhlasiť použitie peňazí na fingovanú kúpu triptychu Klaňanie sa troch kráľov od biskupského úradu v Banskej Bystrici. Cieľom bola diskreditácia biskupa Baláža, ktorý sa zastal prezidenta Michala Kováča. Súd vrátil prípad na došetrenie.
Kauza sabotáž
Lexa mal nariadiť svojim podriadeným, aby vypracovali spravodajskú informáciu, ktorá by navrhovala posilnenie vládnej koalície pod vedením HZDS obmedzením právomocí alebo skrátením funkčného obdobia prezidenta Kováča. Súd tvrdí, že skutok nie je možné kvalifikovať ako sabotáž. Prokurátor Michal Serbin sa proti tomu odvolal.
Kauza legalizanti
Ide o údajné vyplácanie peňazí SIS „mŕtvym dušiam“, teda neexistujúcim spolupracovníkom tajnej služby. Senát Krajského súdu v Bratislave nemohol rozhodovať, lebo Serbin namietal jeho zaujatosť i to, že nebolo rozhodnuté o odtajnení spisu.
Kauza Gejza V.
Bývalý riaditeľ divízie SIS Gejza V. mal vydieraním donútiť šéfa stavebnej firmy, aby mu urobil stavebné úpravy na jeho súkromnom dome, o čom údajne Lexa vedel a nezasiahol. Súd rozhodol o vrátení prípadu na došetrenie.
Kauza mercedes
Lexa podľa vyšetrovateľov nenahlásil krádež mercedesu, ktorý bol údajne použitý pri zavlečení M. Kováča mladšieho. Súd rozhodol o zastavení konania pre amnestiu.
Kauza nezbavenie mlčanlivosti
Súd rozhodol o vrátení veci vyšetrovateľovi.
Kauza odpočúvacieho zariadenia
Súd rozhodol o vrátení veci vyšetrovateľovi.
Kauza firmy
Lexa je podozrivý z neoprávneného nakladania s peniazmi SIS. Na prelome rokov 1995 a 1996 údajne použila takmer 15 miliónov korún na založenie dvoch podnikateľských subjektov a nákup 12 800 kusov akcií akciovej spoločnosti Prompt. Súd vrátil prípad na došetrenie.
Kauza vyraďovanie zbraní
Lexa ako riaditeľ SIS vymenoval vyraďovaciu komisiu v rozpore so zákonom. Približne tretinu zo zbraní, ktoré vyradila, sa polícii podarilo zadržať pri rôznych bezpečnostných akciách. Časť zbraní mala slúžiť na vyzbrojenie skupiny, ktorá mala vykonávať aj nelegálne operácie pre SIS. Pojednávanie ešte nebolo vytýčené.
Nové obvinenia
Kauza nezákonné vypočúvanie príslušníkov SIS a odčerpávanie financií z ministerstva. Vyšetrovateľ Lexu obvinil.
(tasr)