„Pochádzam z Afganistanu, ale odišla som v čase, keď to ešte nebol problém. Išla som študovať do USA. V čase Talibanu sem utiekli aj moji rodičia. Skončila som bakalárske, potom magisterské štúdium a urobila si doktorát. Učila som na Michiganskej univerzite, no potom som sa rozhodla vrátiť. Pred dvanástimi rokmi sme otvorili prvé vzdelávacie centrum pre ženy - utečenkyne v Pakistane. Prichádzali tam Afganky a hovorili - pomôžte. Keď sme sa spýtali, ako, hovorili, že im stačí, aby mohli prísť a porozprávať sa. Mnohé prídu a plačú - stratili manžela, majú päť, šesť detí, nemajú nič, nevedia, čo robiť, nič nevedia. Potrebujú zo seba dostať stres z úteku. Učíme ich písať a čítať a praktické veci - šiť, písať na stroji, tkať. Po páde Talibanu sme otvorili školy aj v Afganistane, máme aj mobilnú kliniku. Otvorili sme školy aj pre chlapcov, mnohí sa doteraz len potulovali po uliciach, kšeftovali a kradli. Afganskí muži sú liberálni, podporujú ženy a deti, aby chodili do školy, musia však mať tradičné oblečenie. Nie rovno zakrytú tvár, ale telo a hlavu áno. Muži chápu, že nezarobia dosť peňazí pre rodinu a zamestnaná žena môže pomôcť.
Do školy chcú chodiť tisíce detí, ktoré počas Talibanu nemohli, problémom je, že sa niet kde učiť a chýbajú učitelia.
Budovy sú zničené, učiteľky učiť zabudli, alebo z krajiny utiekli.
Učíme ženy poznávať aj ich práva, samozrejme, podľa pravidiel koránu. V koráne nie je napísané, že muž má trestať a biť manželku, ale že k nej má byť milý. Často sú z toho prekvapení aj muži, vôbec o tom nevedeli. Nepriamo sa takto dá ovplyvniť aj plánovanie rodiny, napríklad použitie kondómov. Treba totiž dbať o matkino zdravie, takéto zdôvodnenie a ospravedlnenie sa dá použiť. Ak to pochopia, nenamietajú. Ale rodiny deti chcú, počas vojny sme stratili veľa ľudí.
Afganistan má druhú najvyššiu úmrtnosť novorodencov na svete, približne každú polhodinu zomiera žena pri pôrode. Ženy to vedia a boja sa, ale berú to ako nevyhnutnosť, nemajú napokon inú šancu.“
Afganistan má za sebou tri konflikty, pri marxistickom prevrate v roku 1978 sa prezidentom stal ľavičiar Tarakí, svojimi komunistickými reformami vyvolal konflikt s moslimskými tradíciami, do Afganistanu prišli sovietske vojská. V roku 1995 sa k moci dostal Taliban a vyhlásil úplný islamský štát. Po teroristickom atentáte v New Yorku začali vojská USA a spojencov letecké útoky na Afganistan. Režim Talibanu padol.