enia tamilského Ílamu (LTTE) dosiahli včera pri rokovaniach v nórskom Osle dohodu, ktorá by mala znamenať ukončenie občianskej vojny na ostrove. Dohoda o federálnom usporiadaní Srí Lanky si vyžiadala značné ústupky oboch strán. Prielom v mierových rokovaniach, ktorý označujú za najväčší od februárového vyhlásenia prímeria, prišiel pri treťom kole rozhovorov s prítomnosťou nórskych sprostredkovateľov.
Pri hľadaní princípov budúceho federálneho usporiadania v krajine sa vyjednávači údajne inšpirovali existujúcimi modelmi v Kanade, Austrálii, Nemecku, Švajčiarsku a Indii.
Konflikt na Srí Lanke si vyžiadal najmenej 64-tisíc obetí. Tamilskí separatisti sa pri ňom od roku 1983 usilovali o odtrhnutie časti územia Srí Lanky a vytvorenie samostatného štátu tamilskej menšiny na severe a východe ostrova. Prvé pokusy o mierové rozhovory stroskotali už v roku 1985. O sprostredkovanie mieru sa koncom osemdesiatych rokov bezvýsledne pokúšala aj India. Atentát na indického prezidenta Rádžíva Gándhího sa pripisuje práve LTTE. Sprostredkovanie Nórska začalo pred dvoma rokmi, keď zvláštny nórsky vyslanec na Srí Lanke Erik Solheim sa v oblasti kontrolovanej separatistami zišiel s vodcami LTTE. V roku 2001 zaradili Spojené štáty LTTE na zoznam teroristických organizácií.
Až tento rok postupne akceptovali tamilskí tigri myšlienku, že by ich ašpirácie mohli byť naplnené formou samosprávy a regionálnej autonómie. Nádej na riešenie konfliktu sa objavila po víťazstve srílanskej opozičnej Zjednotenej národnej strany (UNP) v minuloročných voľbách. Nová vláda totiž na rozdiel od predchádzajúcich stavila na zmierlivejší postup proti LTTE. (čtk, tasr)