
Palestínski moslimovia sa modlia v ohradenom priestore pred mešitou Al-Aksá v Starom Meste Jeruzalema v prvý deň sviatku Íd al-Fitr, ktorým sa končí posvätný pôstny mesiac moslimov - ramadán. FOTO - TASR/EPA
KÁBUL- V krajinách Perzského zálivu sa včera začal sviatok Íd al-Fitr, ktorým sa končí posvätný pôstny mesiac moslimov - ramadán. Počas ramadánu zdraví a dospelí moslimovia od východu do západu slnka nemôžu jesť a piť či mať pohlavný styk. Neplatí to pre tehotné ženy, deti, chorých, ťažko pracujúcich a obchodníkov na cestách.
Násilie v konfliktných oblastiach sa na pár dní utlmilo, nervozita z očakávania útokov však nepoľavila. V Afganistane polícia zneškodnila v mešite, kde sa zhromaždili tisíce veriacich na rannej modlitbe, bombu.
Koniec ramadánu oslavovali aj na palestínskych územiach v Izraeli. Šéf palestínskej samosprávy Jásir Arafat, ktorý je v izolácii vRamalláhu, sa vyjadril, že dúfa, že budúci ramadán bude tráviť v Jeruzaleme. Bezpečnostné zložky v celej krajine boli v stave najvyššej pohotovosti po výstrahách o pripravovaných teroristických útokoch.
Denný pôst predpísaný pre moslimov počas mesiaca ramadán sa u mnohých prejavuje nečakanou prchkosťou a agresivitou, píše agentúra AFP. Psychológovia tvrdia, že počas ramadánu sa dostáva na povrch všetko prežité utrpenie a bolesť. Napríklad v Alžírsku často planú vášne pre úplne banálne záležitosti a zvyšuje sa počet pouličných potýčok. S pribúdajúcimi dňami predpísaného pôstu zvyšujúce sa napätie vidieť i na cestách. Vodiči jazdia agresívnejšie. Ľudia sa po západe slnka snažia za každú cenu dostať čo najskôr k prestretému stolu. „Nedávno som práve videl vodiča vojsť na diaľnicu v protismere výjazdom. Bol večer a ponáhľal sa domov,“ hovorí alžírsky profesor.
Väčšina moslimov, vyše 1,2 miliardy ľudí na svete, žije mimo oblasti Blízkeho východu. Tí si s oslavami počkajú až na piatok. Dôvodom odlišného začiatku slávenia Íd al-Fitr je fakt, že v jednotlivých regiónoch sa nový mesiac objaví v inom čase. (čtk, tasr, mik, zo)