
Nevyhnutným predpokladom na vytvorenie palestínskeho štátu je zastavenie teroru. Posledné akcie militantov v Džaníne však naznačujú niečo iné.
FOTO – REUTERS
Izraelský premiér Ariel Šaron sa v stredu po prvýkrát vyjadril k „cestovnej mape“, teda návrhu amerického prezidenta Georgea Busha na vytvorenie palestínskeho štátu. Šaron so svojím komentárom k Bushovmu plánu dlho otáľal a v momente, keď sa vyjadril, vyvolal vlnu kritiky z pravej aj z ľavej strany, aj od Palestínčanov. Podľa kuloárov jeho vyjadrenia neocenila ani poradkyňa amerického prezidenta Condoleezza Riceová.
Šaron v zásade podporil vytvorenie palestínskeho štátu, ale bez toho, aby povedal konkrétny dátum. Bushov plán pritom predpokladá, že v roku 2005 by si Palestínčania mali vládnuť sami.
Základným predpokladom akéhokoľvek rokovania o vytvorení palestínskeho štátu je pre Šarona eliminácia vplyvu Jásira Arafata. Šaron hovorí o eliminácii, kým jeho minister obrany Šaul Mofaz používa výraz vyhostenie. Treba povedať, že vyhostenie je pravdepodobne aj Šaronovým cieľom, v súčasnosti je však vzhľadom na americké záujmy v oblasti neuskutočniteľné.
Arafata, ktorý je podľa Šarona nedôveryhodným klamárom, by malo nahradiť demokraticky zvolené palestínske vedenie a zreformované bezpečnostné zložky. Tie by sa mali postarať o prímerie. Až potom bude Izrael ochotný rokovať o stiahnutí sa z palestínskych území, ktoré by mali tvoriť kostru nového štátu. Najprv by mal existovať v dočasných hraniciach, ako to predpokladá Bushov plán. Izrael by si podľa Šaronovej vízie udržal kontrolu nad nárazníkovými zónami, aby ochránil svojich obyvateľov od akcií teroristických skupín.
Potom by sa podpísala dohoda o konečnej podobe palestínskeho štátu, aj o jeho vzťahu k Izraelu. Šaron povedal, že jeho súhlas so vznikom palestínskeho štátu sa rodil ťažko, ale tento model je nevyhnutný.
Palestínčania ho však odmietajú. Nepáči sa im, že plán nemá časové horizonty ani to, že sa Izrael nestiahne zo všetkých palestínskych území, teda do stavu, ktorý bol pre rokom 1967. Rozruch vyvolal Šaron aj na domácej politickej scéne. Pravica ho obviňuje z toho, že podporou vzniku nezávislej Palestíny, vytvára existenčné ohrozenie židovského štátu. Avigdor Liebermann z Národnej jednoty povedal, že v čase, keď celý svet bojuje proti terorizmu, Šaron chce vybudovať teroristický štát na svojich hraniciach.
Ľavica tvrdí, že Šaronove návrhy sú len volebným ťahom na oslovenie voličov zo stredového priestoru. Podľa Yosiho Sarida z ľavicovej strany Merec Šaron v pláne nehovoril nič o zrušení židovských osád a plán je len formálny.
JANA MIKUŠOVÁ