
Berlusconi s karabiniermi: Chlapci dávajte pozor, ale len odtiaľ-potiaľ.
FOTO – REUTERS
Tvrdí, že mafia podporovala Berlusconiho stranu Forza Italia od jej založenia v roku 1993. Ako protislužbu očakávali zastavenie prenasledovania jej členov, čoho sa však napokon nedočkali. O svedectve z minulého mesiaca v sicílskom Palerme informovali talianske médiá.
Práve minulý týždeň využil Berlusconi právo nevypovedať, keď ho v Ríme navštívil prokurátor, ktorý sa zaujímal o kontakty medzi jeho skupinou Fininvest a organizovaným zločinom. Mafia má veľmi silné postavenie na juhu krajiny, Berlusconi je typickým predstaviteľom bohatého, priemyselného severu.
V Taliansku najvyššia politika a mafia k sebe patrili desiatky rokov. Spojenectvo bolo výhodné pre obe strany. Len v novembri tohto roku odsúdil odvolací súd bývalého premiéra Giulia Andreottiho na 24 rokov väzenia za vraždu novinára, ktorú si objednal od mafie.
Giuffreho výpoveď pridala na váhe obvineniam, že jeden z Berlusconiho blízkych priateľov, palermský senátor Marcello Dell‘Utri, mal podporu miestnych mafiánov a bol členom ich štruktúr už koncom sedemdesiatych rokov. O Dell‘Utriho kontaktoch s mafiou vypovedali už predtým mafiánski prebehlíci, ktorí tvrdili, že senátor ako vtedajší zástupca Fininvestu, mal so sicílskymi rodinami veľmi dobré kontakty.
Dell‘Utriho právnik všetky obvinenia odmieta. Povedal, že ide o pokračovanie trendu, keď každý prebehlík napadne Dell‘Utriho a bývalého premiéra Giulia Andreottiho, aby získal privilégiá.
Giuffre je jeden z najbližších spolupracovníkov najhľadanejšieho mafiánskeho bossa bossov a šéfa sicílskej organizácie Cosa Nostra Bernarda Provenzana, po ktorom neúspešne pátra polícia už vyše 40 rokov. Polícii sa Giuffre vzdal v apríli a údajne pomohol vyšetrovateľom objasniť, ako v súčasnosti pracuje mafia, a rozprával aj o tom, ako sa vyvíjali vzťahy medzi politikmi a organizovaným zločinom.
Keď v deväťdesiatych rokoch stratili pozíciu kresťanskí demokrati zdiskreditovaní sériou korupčných škandálov, mafiáni začali hľadať nových ochrancov, pretože ich členovia si už nemohli byť istí pred rukou zákona, tvrdí svedok.
Zneistení „krstní otcovia“ mali vtedy žiadať od Forzy, novej politickej strany, uvoľnenie veľmi prísnych podmienok pre vtedy väznených členov mafie, zvrátenie niektorých veľmi prísnych rozsudkov a oklieštenie využívania svedectiev prebehlíkov.
Podľa Giuffreho bol súčasný premiér v minulosti v kontakte aj s palermskými bossmi podsvetia Filippom a Giuseppem Gravianom. Giuseppeho v roku 1994 napokon odsúdili na doživotie. Súčasťou Berlusconiho impéria Fininvest sa stali údajne dvaja mafiáni – to bol ďalší komunikačný kanál.
Hovorca Forzy označil Giuffreho výpoveď za ohrozenie demokracie v Taliansku. Svedectvo plné vážnych obvinení na talianskej politickej scéne mení len málo. Berlusconiho prívrženci vnímajú výpoveď mafiána ako pokračovanie kampane ľavičiarov pokúšajúcich sa spolu s údajne zaujatými sudcami zneistiť premiéra a jeho voličov. A oponenti sa len utvrdili v tom, že demokracia je ohrozená, pokiaľ zostane v Berlusconiho rukách sústredená taká veľká moc.
MAREK CHORVATOVIČ