
Po slovenských mestách chodil včera výnimočne aj Mikuláš. Po iné dni však môžu deti všade vidieť len samých Santa Clausov. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Ale ako má vlastne vyzerať Mikuláš? Po stáročia to bol biskup s berlou a mitrou. V ruke držal knihu alebo tri hrudy zlata, pretože podľa legendy obdaroval tri dcéry chudobného kupca.
Dnes drvivá väčšina čokoládových figúrok a kresieb predstavuje Mikuláša ako tučného dedka v červenom kožuchu a baranici. Stal sa z neho Santa Claus.
Slovenské deti z toho môžu mať v hlave chaos. Doma a v škôlke čakajú Mikuláša, všade okolo je však Santa Claus – vo filme, v reklame, na ulici, v obchodnom dome. Okrem toho idú Vianoce, kedy by mal prísť Ježiško – a zase sa k tomu pletie ten Santa Claus. Okrem toho otec spomína akéhosi deda Mráza, lebo pred rokom 1989 mal Mikuláš problém ideologický.
„Všetky pesničky a riekanky spomínali deda Mráza. O Mikulášovi či Ježiškovi sa deťom nesmelo hovoriť,“ spomína si učiteľka materskej školy z Kežmarku Marta Brijová. Do škôlky prichádzal dedo Mráz a Vianoce boli sviatkom zimy.
Dnes deti v škôlke spomínajú len Mikuláša a Ježiška. „Malé deti tomu veria. Celý týždeň sa tešia,“ hovorí učiteľka. Čerta do škôlky nevolajú, lebo deti sa ho boja. Tajomstvo Mikuláša sa však neraz rýchlo odhalí. „Minulý rok, keď prišiel zamaskovaný Mikuláš, trojročný chlapec vykríkol, že Mikuláš je len prezlečený ujo a všetkých 20 detí ostalo sklamaných.“
Keď však deti mali nakresliť Mikuláša, nakreslili postavičku Santa Clausa – červeného dedka v čižmách s typickou čiapkou s brmbolcom. Na niektorých kresbičkách bol na čiapke krížik, len občas sa objavila aj biskupská mitra s typickou berlou. Deti kreslia najmä to, čo vidia v televízii, tvrdí Marta Brijová.
Niektorí už majú Santa Clausa dosť. Napríklad v Nemecku spustili kampaň Preč so Santom! Hlásajú tradičnú podobu Mikuláša a Vianoc, Santa Clausa vnímajú ako symbol komercie, globalizácie a amerikanizácie.
(mar, hr)