Ceny elektriny sa v tejto škandinávskej krajine v posledných mesiacoch viac než zdvojnásobili, pretože nezvyčajne suché počasie v lete a na jeseň podstatne znížilo stav vody v nádržiach, pri ktorých stoja vodné elektrárne.
Nóri takmer všetku spotrebúvanú elektrinu získavajú práve takýmto spôsobom. Bežne je elektrina relatívne lacná a Nórsko preto patrí medzi štáty s najvyššou spotrebou elektrickej energie na celom svete.
Teraz budú musieť Nóri začať šetriť. Počasie má byť v najbližších dňoch nielen naďalej suché, ale má byť aj chladno. „Dá sa to vyriešiť zodpovedným správaním, šetrením energiou v priemysle aj domácnostiach,“ vyhlásil v rádiu minister Steensnaes.
„Nie je dôvod nazývať to krízou. Úbytok vody je znepokojujúci, ale je jej tam stále dosť.“ Podľa neho však nie je vylúčené, že elektrina bude na prídel, keďže zásoby sú o pätinu nižšie ako bežne v tomto období roka. „Ale tak ďaleko sme sa ešte nedostali. Myslím, že to vyrieši energetická burza,“ upokojil vzápätí ľudí.
Stav vo vodných nádržiach sa podľa včera zverejnených údajov za týždeň znížil o 2,9 percentuálneho bodu na 60,6 percenta, kým pred rokom boli plné na 81,9 percent.
Energetická burza zaznamenala ďalší nárast záujmu nakupovať elektrinu po dvoch predpovediach počasia na najbližších desať dní. Malo by byť stále sucho a teplota by mala byť o štyri až šesť stupňov Celzia pod priemerom, čo dopyt po elektrine ešte zvýši.
Cena jednej megawatthodiny elektrickej energie stúpla o 27 percent na rekordných 620 nórskych korún. Dodávky elektriny na budúci týždeň zdraželi oproti utorku o 42 percent na 860 nórskych korún.
„Pri takomto počasí ľudia očakávajú, že elektrárne zvýšia hodnotu každej kvapky vody, ktorú majú,“ povedal jeden z obchodníkov na energetickej burze.
(bro, reuters)