V poslednom desaťročí vzrástol počet pracovníkov v americkom hospodárstve zo 125,8 milióna na 121,8 milióna osôb, čiže približne o 16 miliónov, z ktorých polovica prišla do krajiny z cudziny - legálne alebo ilegálne, píše sa v štúdii.
Na porovnanie sa v nej uvádza, že v sedemdesiatych rokoch sa imigrácia na americké územie postarala o prírastok pracovných síl len z desiatich percent a v osemdesiatych rokoch zo štvrtiny.
Američania sa však podieľajú na celkovom počtu pracovníkov stále 86 percentami. Prílev imigrantov je stále diskutovanou témou, pretože stúpajúci počet cudzincov zvyšuje nároky na školstvo a zdravotníctvo a podľa odborníkov berie pracovné miesta rodeným Američanom. Podľa iných odborníkov by sa americké hospodárstvo zrútilo, keby nebolo imigrácie. Väčšina imigrantov podľa prieskumu platí na daniach viac, než odoberá služieb.
„Americká ekonomika nutne potrebuje imigrantov. Uvedomujem si, že niektorých robotníkov to môže poškodiť a mnohí sa rozčuľujú, keď to takto hovorím, ale naša ekonomika sa stala od práce imigrantov závislá viac než kedykoľvek v uplynulých sto rokoch,“ povedal Andrew Sum, riaditeľ Centra pre štúdiu pracovného trhu. (čtk)