V polovici júla sa rozhodne v Moskve o mieste usporiadania olympijských hier v roku 2008, na čo kandiduje päť miest: Peking, Paríž, Osaka, Istanbul a Toronto. V týchto dňoch prichádza čoraz viac správ o nádejach kontroverznej čínskej kandidatúry, ktorú podporuje aj sám Juan Antonio Samaranch, odchádzajúci predseda Medzinárodného olympijského výboru (IOC), ale o slovo sa hlásia aj nepoddajní Japonci. Ak im organizáciu OH 2008 teraz neudelia, pozitíva konkurzu chcú vyžiť v budúcnosti. Hovorí o tom ISOMURA TAKAMUHI, ekonóm, primátor Osaky, predseda prípravného výboru kandidatúry OH 2008.
Olympijské hry, na usporiadanie ktorých ste sa prihlásili, sa uskutočnia až o sedem rokov. Iste ste sa pokúsili vytvoriť čo najpríťažlivejší obraz vášho mesta. Ako?
„Zásluhou našich dlhoročných snáh v súčasnosti už dve tretiny olympijských zariadení fungujú. Vybudovanie troch umelých ostrovov, ktoré by tvorili ,srdce hier‘, je na prvom mieste v pláne rozvoja mesta v 21. storočí.“
Máte v úmysle spraviť z Osaky športové mesto?
„Áno, presne to plánujeme. Našou snahou je vytvoriť športovú metropolu, chceme nadviazať na našu koncepciu nazývanú Športový raj.“
Účasť v konkurze na pridelenie organizácie letných olympijských hier si vyžaduje nepredstaviteľné sumy. Nebojíte sa, že napokon ostane iba pri pokuse? Ostali by rezervy aj na prípravu a na usporiadanie samotných hier?
„Na to môžem odpovedať iba so stručnou charakteristikou japonského hospodárstva, ktoré je stabilné a vypočítateľné. V regióne Kansai je značná kúpna sila obyvateľstva, región sa dynamicky rozvíja. Do koncepcie zapadá aj to, že kladieme trochu väčší dôraz na šport. Mimochodom, mesto disponuje rozpočtom vyše 40 miliárd dolárov a okrem iného by podporilo organizačný výbor s dotáciou 60 miliónov dolárov.“
Ale čo sa stane, ak vášmu mestu nepridelia olympijské hry v roku 2008?
„Investície a zariadenia ostanú Osačanom, navyše si myslím, že zásluhou rozvoja sa mesto stane pútavejším aj pre svet.“ (oš)