
Z tvorby Michaela Bühlera.
portrétu pre začiatočníkov viedol domáci Jozef Česla, voľnej portrétnej fotografie s dôrazom na výtvarné zobrazenie ako lektor Robo Kočan, Švajčiar Michael Bühler skúmal so svojimi študentmi krajinu mesta v jeho rytme, nemecký fotograf Rolf Rock zaúčal frekventantov svojej dielne do tajov fotenia krajiny analógom a digitálom a Poliak Janusz Lesniak vybral pre svojich študentov tému Magická krajina, pričom sa sústreďoval na objavenie genia loci.
„Komorné fotodielne majú u nás už trojročnú tradíciu a pôvodným zámerom bolo posilniť tradičnú Letnú fotoškolu, o ktorú je enormný záujem. Fotodielne teraz pripravujeme dvakrát do roka. V začiatkoch sme netušili, že bude o ne až taký záujem. Je prekvapujúce, že stúpa počet zahraničných účastníkov, zrejme je to aj tým, že vo východnej Európe prakticky neexistujú podobné typy projektov. Komorná atmosféra fotodielní v porovnaní s kolosom Letnej fotoškoly je prínosom aj pre študentov, môžu sa plne koncentrovať na zadané témy, lektori majú na nich viac času,“ hovorí autorka projektu Lucia Benická.
Súčasťou štvordňových dielní boli aj odborné semináre k daným témam, autorské prezentácie tvorby lektorov či konzultácie študentských portfólií.
Počas fotodielní otvoril v popradskom Dome fotografie svoju výstavu lektor zo Švajčiarska, Michael Bühler (1963).
Hoci povôdne vyštudoval pedagogiku, dráha fotografa ho zlákala na ďalšie štúdiá. Neskôr fotografiu už sám vyučoval na strednej škole a prvú autorskú výstavu mal v roku 1990. Jeho prezentovaný cyklus vystavených prác Lyrika vychádza z polaroidnej fotografie. Snímky sú citlivou výpoveďou o snoch, prianiach, skúsenostiach, básňami v obraze.
„Tento výber sa viaže na autorovu dlhodobú prácu s imaginatívnymi momentmi v realite. Je to obrazová prezentácia básne, krehká, čistá poézia. Nadväzuje tak na Bühlerovu voľnú a komerčnú tvorbu. Paradoxné je, že Bühler aj pri zadaniach komerčného charakteru nerezignuje na umeleckú hodnotu výpovede. Ani na Slovensku nie je neznámy, vystavoval tu pred takmer desiatimi rokmi a už vtedy v jeho tvorbe dominovala krehkosť,“ uviedla Lucia Benická. Výstava Bühlerových fotografií potrvá do 9. januára.
Projekt tvorivých workshopov bude pokračovať aj v budúcom roku. Na jar je pripravená téma Nočná fotografia a v jeseni Inscenovaná fotografia. Tradičná Letná fotoškola má už určený termín, jej ôsmy ročník bude 5. až 13. júla.
MIRA KOVÁČIKOVÁ