
Vladimir Putin a Ťiang Ce-min chcú vytvoriť protiváhu USA.
FOTO - TASR / EPA
Putinova návšteva Číny má demonštrovať dobré vzťahy medzi oboma krajinami a uistenie, že napriek tomu, že aj Rusko, aj Čína upevnili svoje vzťahy s USA, čínsko-ruské spojenectvo nie je ohrozené. Nemenovaný západný diplomat akreditovaný v Moskve však pre BBC povedal: „V skutočnosti obe krajiny prikladajú väčší význam vzťahom s USA, ako ich vzájomným.“
Čína aj Rusko sa zároveň obávajú prílišného vplyvu USA na svetové udalosti a snažia sa o takzvaný multipolárny svet, v ktorom by sa vplyv nekoncentroval len v rukách jednej mocnosti. Preto Putin aj Ťiang Ce-min tlačia do popredia OSN, na pôde ktorej by sa podľa nich mali odohrávať zásadné rozhodnutia. Obe krajiny preto trvajú na zásadnej úlohe OSN pri riešení irackej krízy, v prípade, že by zlyhala súčasná misia zbrojných inšpektorov.
Čína aj Rusko sa pripojili aj k súčasnému boju proti svetovému terorizmu. Pripojenie sa k svetovému frontu im umožňuje tvrdšie zaobchádzanie, v prípade Ruska s Čečenmi, v prípade Číny s moslimskými separatistickými skupinami. Putin na stretnutí s čínskymi predstaviteľmi opäť potvrdil, že Moskva považuje Taiwan a Tibet za neoddeliteľnú súčasť Číny. Putin sa Číňanom poďakoval za podporu akcie, ktorá viedla k oslobodeniu rukojemníkov čečenských militantov v moskovskom divadle. Pri kontroverznej ruskej akcii vtedy zahynulo 130 z 800 rukojemníkov.
Obe krajiny zároveň vyzvali na normalizáciu vzťahov medzi kórejskými štátmi a v narážke na severokórejský jadrový program aj na zachovanie nejadrového štatútu polostrova.
Obaja prezidenti podpísali niekoľko dokumentov, ktorých cieľom je posilniť boj s kriminalitou a proti daňovým únikom.
Putinov program mal aj ekonomickú časť. Rusko sa snaží o podpis dohody, ktorá by znamenala výstavbu ropovodu zo Sibíri do Číny. Peking sa chce vybudovaním ropovodu zbaviť svojej energetickej závislosti od nestabilného Blízkeho východu.
Putin v rámci ázijského turné navštívi niektoré stredoázijské republiky bývalého Sovietskeho zväzu a Indiu. Práve India by sa spolu s Čínou a Ruskom mala podľa Putinovho plánu stať osou, ktorá by bola protiváhou USA.
(mik, reuters)