
V Bonne sa rokuje, v Afganistane zúri boj. FOTO - REUTERS

Afganský prezident Kárzaj namiesto obnovy svojej krajiny rieši spory medzi miestnymi klanmi.
FOTO - REUTERS
Rok po páde režimu fundamentalistického hnutia Taliban v Afganistane stále americké letectvo bombarduje niektoré oblasti krajiny. Vo chvíli, keď sa v nemeckom Bonne koná konferencia „Obnova Afganistanu - mier a stabilita,“ v západnej provincii Herát sa bojuje. Predstavitelia 32 krajín i OSN sa zišli v pondelok na jednodennej konferencii o Afganistane.
Ešte pred jej začiatkom sa zúrivo pohádali členovia afganskej ústavnej komisie, ktorí mali včera koncepciu novej ústavy predstaviť svetu. Väčšina členov komisie presadzuje ústavu, ktorá podľa ich odporcov akoby z oka vypadla tvrdým zákonom z obdobia talibov. Neobsahuje oddelenie cirkvi od štátu ani rovnoprávnosť žien a mužov.
Mierne nervózny afganský vodca Hamíd Karzaj, ktorý v pondelok na konferencii vystúpil, hovoril predovšetkým o bezpečnosti, likvidácii korupcie a výrobe drog a oznámil, že podpísal dekrét o vytvorení národnej afganskej armády.
Udalosti posledných týždňov však svedčia o tom, že realizácia predstáv afganského vedenia bude krajne zložitá. Karzaj na konferencii v Bonne zdôraznil, že hlavnou úlohou nových ozbrojených síl je odzbrojiť mudžahedínov, ktorí sa nepodriaďujú centrálnej vláde. Podobné predsavzatie bolo počuť z jeho úst v Bonne už pred rokom na prvej konferencii o Afganistane. Boje v Heráte sa začali práve preto, že sa vojaci guvernéra Ismal Chána pokúsili odzbrojiť nikým nekontrolovanú skupinu paštunského veliteľa. Podobných jednotiek sú v celom Afganistane desiatky. Nečakane tentoraz do konfliktu zasiahlo v nedeľu americké letectvo. Zhodilo do miesť bojov 7 deväťstokilogramových bômb, údajne preto, že ktosi strieľal po americkej hliadke pri leteckej základni Šindand. Veľa afganských poľných veliteľov varuje Američanov, aby sa neplietli do lokálnych sporov. Hovorca vojsk USA v Afganistane plukovník Roger King na to odpovedal slovami: „Kto napadne USA, musí očakávať odvetu.“ Pravda je, že v pondelok streľba v oblasti utíchla.
Vo svetle stálych ozbrojených šarvátok zneli slová nemeckého kancelára Gerharda Schrödera až priveľmi optimisticky: Afganistan dokázal za uplynulý rok využiť šancu a udržať si mier a slobodu. Predstavitelia OSN i sami Afganci v Bonne opäť upozornili na to, že afganská vláda nemá dostatok finančných prostriedkov, aby účinne riadila krajinu a uplatňovala svoju právomoc mimo hlavného mesta Kábul. Sľúbená medzinárodná pomoc vo výške 4,5 miliardy dolárov prúdi do Afganistanu príliš pomaly, navyše oficiálny Kábul tvrdí, že na budúcich 5 rokov potrebuje najmenej 23 miliárd.
Po zvrhnutí Talibanu a následnom všeobecnom entuziazme nastúpila stagnácia tak v riešení bezpečnostnej situácie, ako aj v obnove vojnou úplne zničenej krajiny. Jediným prosperujúcim odvetvím je výroba drog. I keď tohtoročná úroda nedosahuje tú rekordnú z roku 1999, je mnohonásobne vyššia, než za talibov.
PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra Epicentrum, Kábul