Zdá sa, že Miloš Zeman má najväčšie šance stať sa prezidentom. Aký je to kandidát?
Zdeněk Zbořil: „Zaujímavý. Je veľmi inteligentný aj výkonný. Má zvláštnu charizmu - pozitívnu aj negatívnu. Pre istú časť verejnosti je veľmi prijateľný, rovnako ako je pre veľkú časť spoločnosti úplne neprijateľný. Polarizuje spoločnosť. Je otázka či pri voľbe prezidenta nepreváži želanie mať človeka, ktorý spoločnosť v okamihu politickej zmeny nejakým spôsobom rozdelí. Česká republika je teraz na nejakom predele, keď sa musí oddeliť - nie už ale od minulosti komunizmu, ale od minulosti deväťdesiatych rokov.“
Jiří Pehe: „Zeman nie je dobrý kandidát. Má síce potrebné domáce aj zahraničné skúsenosti, ale zároveň je to politik, ktorý odchádzal z postu premiéra s nálepkou vulgárneho politika urážajúceho novinárov. Neopatrnými vyhláseniami vyvolával medzinárodné škandály. Jeho nástup by bol zlý predovšetkým vo vzťahu k Rakúsku a Nemecku, ktoré si veľmi znepriatelil svojimi neuváženými výrokmi. Jeho šance na zvolenie sú ale najlepšie a pomerne vysoké.“
Aká je pozícia Václava Klausa?
Zdeněk Zbořil: „ODS sa ho chce zbaviť, ale chcú to spraviť elegantným spôsobom. Vykopnúť ho smerom hore. Neverím, že sa stane prezidentom. Stratégia vykopnutia smerom hore má mnoho variantov - napríklad na prestížne miesto v európskych štruktúrach. Zbaviť sa ho nechce len ODS, určitým spôsobom to chce aj zvyšok politickej scény a občanov. Klaus má svoju 30-percentnú podporu, ale zvyšných 70 je proti nemu.“
Jiří Pehe: „Klaus nie je zvoliteľný, pretože súčasné zloženie v parlamente mu nie je naklonené. Ak by bol zvolený, tak Klaus na jednej strane má politické skúsenosti aj renomé, ale jeho problémom je silný protieurópsky akcent, čo by bolo v čase vstupu do únie problémom. Zároveň je svojím rozhľadom veľmi provinciálny a svojím spôsobom nacionalistický. Ako prezident by viac škodil, ako prospieval.“
Aké sú šance ďalších známejších protikandidátov - Bureša, Motejla, Pitharta?
Zdeněk Zbořil: „Páni Bureš a Motejl - to bolo skôr len želanie politicky menej významnej skupiny hoci aj pod záštitou Špidlu. Som ochotný uveriť, že išlo o zakrývací manéver, ktorý mal vytvoriť volebné krovie. Sú to ľudia, o ktorých sa vedelo rovnako ako o Pithartovi, že pri súčasnom spôsobe voľby nemajú šancu. Motejl je želaním hradu a niektorých médií. Je to nezávislý kandidát so skrytou závislosťou.“
Jiří Pehe: „Z ostatných kandidátov by najlepšie na Havla nadviazal Petr Pithart, ktorý je z podobného cesta. Jeho šance na zvolenie sú ale malé. Politikom, ktorý má najväčšie šance na zvolenie po Zemanovi, je Motejl, ktorý je ako politik priechodný. Má veľké renomé ako osobnosť spojená s reformou justície, teraz zastáva post ombudsmana. Jeho problémom sú ale malé medzinárodné skúsenosti a vyšší vek.“
Aké sú šance, že prezidenta zvolia v prvom kole?
Zdeněk Zbořil: „Bude to len predohra. Ak by niekto zvíťazil, bola by to zvláštna zhoda okolností, ktorú si žiadna z politických skupín neželá.“
Jiří Pehe: „Malé. Určitá časť sociálnej demokracie - zemanovská - urobí všetko preto, aby nebol nikto zvolený v prvom kole a došlo k druhej voľbe, na ktorú môže nastúpiť Zeman. V tom bude mať táto časť sociálnych demokratov podporu ODS a komunistov, ktorí si uvedomujú, že v druhom kole ich kandidát nebude mať šancu a podporia Zemana.“
Je trojkolový spôsob voľby hlavy štátu hlasmi poslancov a senátorov dobrý?
Zdeněk Zbořil: „Áno. Nie je na ňom nič zlé - má svoje výhody aj nevýhody. Už druhé kolo dáva šancu len dvom kandidátom. Systém je funkčný, ale napriek tomu nemusí dôjsť k voľbe prezidenta - to je nevýhoda na rozdiel od priamej voľby, kde je prezident vždy zvolený, ale tam zasa môže nastať problém s legitimitou, keď sa môže stať, že prezidenta bude voliť málo ľudí. Ten človek môže byť populárny medzi občanmi, ale nemusí byť politikom, ktorý bol v kontakte s parlamentom a výkonnou mocou - bude neskúsený.“
Jiří Pehe: „Je veľmi zlý, pretože šancu byť zvolený má len politik, ktorý je buď len najmenším možným kompromisom medzi politickými stranami alebo politik, ktorý si prostredníctvom politických obchodov zaistí zvolenie. Ten systém mohol dobre fungovať len dovtedy, kým sa uchádzala o úrad taká silná osobnosť, akou je Václav Havel. Vo chvíli, keď odišiel, sa systém ukazuje ako zlý.“
MAREK CHORVATOVIČ