modernej doby a podľa mnohých predstavuje živnú pôdu pre terorizmus al-Káidy. Petíciu vyzývajúcu na „mierové spolužitie moslimov so Západom“ nedávno podpísalo 150 saudských intelektuálov.
Kráľovský palác nie je celkom hluchý. Korunný princ Abdulláh nedávno vyzval duchovných na „väčšiu otvorenosť a presadzovanie menej fanatickej verzie islamu“. Minister pre náboženské otázky Sálih Abdulazíz minulý mesiac nariadil duchovným, aby „nevyužívali náboženské obrady na démonizovanie ľudí a krajín“. Ministerstvo vzdelávania zvažuje revíziu učebníc pre náboženské školy.
„Zle sme sa vyrovnali s dôsledkom udalostí z minulého septembra. Nepomenovali sme príčiny a nepokúsili sme sa predísť niečomu podobnému v budúcnosti. Je našou povinnosťou zaistiť život detí a uchrániť ich pred extrémistickou ideológiou,“ domnieva sa zástupca šéfredaktora denníka Arab News Džamál Chašudží. „Washington chce ukončiť vojnu proti terorizmu v Afganistane, Jemene, Iraku, Pakistane a inde. A potom sa zameria na logistiku teroru. Saudská Arábia sa ocitne na prvom mieste zoznamu,“ tvrdí. Američania sa podľa neho zamerajú na islamskú rétoriku, školský systém, charitatívne organizácie i banky.
Podstatou vahábizmu je ochrániť vieru pred úpadkom, a to striktným návratom ku koránu a náboženským praktikám prvých moslimov. Vahábizmus je tu odvtedy štátnou ideológiou a korán ústavou. Islamské právo šaríja sa uplatňuje v pôvodnej podobe vrátane kameňovania či stínania vinníkov. V poslednom čase sa však istý liberalizmus objavuje aj v jej radoch. „Musíme si vybudovať tolerantnú interpretáciu viery,“ tvrdí saudský klerik Mašín Avájí.
(čtk, reuters, kl)