Viac sa na podporu konjunkturálnej situácie z pohľadu ústredných bankárov robiť veru nedá: Americká centrálna banka (Fed) znížila minulý týždeň po šiesty raz tento rok najdôležitejšiu úrokovú sadzbu; úroky za krátkodobé medzibankové kredity klesli zo 4 % na 3,75 %. Takýto nevídaný úrokový ohňostroj si ústredná banka môže dovoliť iba vtedy, keď nejestvuje hrozba nadmernej inflácie. Boj proti priveľkému rastu spotrebiteľských cien je totiž kľúčovou úlohou centrálnych bankárov. Pred časom ho Fed vylúčil - a tak sa môže s pokojným svedomím venovať záchrane americkej ekonomiky pred hospodárskou stagnáciou, ba recesiou.
Nižšia úroveň úrokovej miery je štartovacím znamením niekoľkých mimoriadne dôležitých ekonomických procesov. Má totiž, medzi iným, za následok zlacnenie splácania úverov. Týmto sa podporí sklon podnikov realizovať investičné plány: postaviť nové fabriky či zrenovovať zastarané výrobné prevádzky. Svetlo sveta uzrú nové alebo modernejšie produkty. Kúpna sila obyvateľstva vzrastie takisto tým, že v novopostavených továrňach pracujú čerstvo prijatí zamestnanci, nezriedka bývalí nezamestnaní, majúci vo vreckách viac peňazí. Navyše konzumenti si môžu za nižšie úroky kúpiť na splátky tovar dlhodobej spotreby, povedzme auto. Oba spomínané faktory, vyššie investície a väčšia súkromná spotreba, vedú k dynamickejšej výrobe, rastu hrubého domáceho produktu a poklesu miery nezamestnanosti.
Ďalším efektom zníženia úrokovej miery je devalvácia národnej meny. Medzinárodné fondy nevkladajú tak ako dosiaľ peniaze do príslušnej meny, pretože táto im ponúka menej úrokov (teda zisku) než investície do mien s nezmenenou, čiže vyššou sadzbou. Klesá dopyt po mene s nižšími úrokmi a následne sa znižuje výmenná hodnota oproti zahraničným peniazom. Z tohto ťažia exportne orientované podniky, lebo sa relatívne zlacňujú ich výrobky vyvážané do zahraničia a faktúrované v cudzej mene.
A v neposlednom rade podmieňuje pokles úrokovej hladiny rast akciových kurzov. Znížením sadzby totiž klesá v dôsledku menšieho zúročenia príťažlivosť vkladania peňazí do štátnych dlhopisov, ktoré sú na finančných trhoch dominantnou alternatívou k investovaniu do účastín. Inak povedané: zvyšuje sa atraktivita obchodovania s akciami, rastie dopyt po nich a tým aj ich kurz.
Toľko teória. Americká prax posledných mesiacov však bola presným opakom načrtnutých ekonomických reakcií. Napriek niekoľkonásobnému zníženiu úrokovej miery nedošlo k mohutnému naštartovaniu konjunkturálneho motora; v tom najlepšom prípade sa Americkej centrálnej banke zrejme podarilo odvrátiť nebezpečenstvo hospodárskej recesie. Hrubý domáci produkt sa dosiaľ priveľmi nepohol z miesta - napriek úrokovému ohňostroju. Americký dolár nedevalvoval - napriek poklesu sadzieb. Naopak: v predchádzajúcich dňoch sa jeho výmenná hodnota voči marke či jenu vyšplhala na niekoľkoročné maximum, čo má negatívny vplyv na exportné podniky. Na newyorskej burze prevládala tendencia klesajúcich kurzov. Index s najširším akciovým záberom Wilshire 5000 klesol oproti začiatku kalendárneho roka do polovice minulého týždňa o približne 8 % - napriek znižovaniu úrokov. V kocke: meč v boji washingtonských ústredných bankárov proti hospodárskej stagnácii a nízkym akciovým kurzov sa zjavne otupil.
Čo robiť v takejto situácii? Fed siahol - podľa náhľadu mnohých pozorovateľov diania na Wall Street - k jedinému správnemu ťahu: neznížil úroky o 0,5 %, ale iba o 0,25 %. Dôvod je očividný: centrálna banka chce jednoznačne povedať, že konjunkturálna situácia v Spojených štátoch nie je medzičasom až taká zlá. Že na znovunaštartovanie hospodárskeho motora netreba ďalšie radikálne kroky, ale iba uvážlivý krôčik. Navyše, Fed si je dobre vedomý skutočnosti, že šiesty pokles úrokov za šesť mesiacov v sebe neodvratne skrýva nebezpečenstvo zvyšovania miery inflácie. A o čo menšie šieste zníženie úrokov, o to nižšia hrozba zvyšovania spotrebiteľských cien. Najnovšia argumentácia Fed v kocke: To najhoršie už máme za sebou! Už sa netreba kváriť depresívnymi myšlienkami o následkoch ekonomickej recesie, do blízkej i menej blízkej budúcnosti sa musíme pozerať čoraz optimistickejším pohľadom! Koniec kuvičím hlasom, šieste zníženie sadzieb je určite lastovičkou, ktorá v Amerike naisto spraví ekonomické a burzové leto! Hospodárstvo sa znovu dynamicky rozhýbe, na parkete začnú opäť rásť kurzy účastín! Situácia je pod kontrolou, žiadne strachy!
Vedľajším faktorom je samozrejme skutočnosť, že Fed sa všetkými desiatimi snaží zakryť doterajší neúspech politiky razantného znižovania úrokových sadzieb. A (zatiaľ) nemusí odpovedať na nepríjemnú otázku: ako chce nabrúsiť príslovečný meč menovej politiky tak, aby bol zase účinnou zbraňou vo večnom boji proti inflácii a za ekonomický rast.
Ak totiž (hocijako správny) šiesty pokles úrokových sadzieb neprinesie zásadný ekonomický a burzový obrat, musí sa americká ústredná banka a jej prezident Alan Greenspan pripraviť na zopár nepríjemných, principiálnych otázok o doterajšom smerovaní a účinnosti monetárnej politiky posledných mesiacov.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov