l to včera britský týždenník The Sunday Times.
Kožený, ktorému sa hovorilo Pražský pirát, bol jedným z najbohatších ľudí na svete. Tento muž, ktorý kedysi objednal fľašu La Romanee Conti 1985 za 5000 libier a potom ju odložil, pretože víno bolo „trocha mladé“, je však teraz takpovediac na dne.
Dom, ktorý v roku 1998 kúpil od hudobného skladateľa lorda Lloyda-Webbera, odovzdali pôvodnému majiteľovi v havarijnom stave. Koženého hlavná obchodná spoločnosť Harvardský priemyselný holding je v likvidácii a česká polícia vyšetruje sťažnosti, podľa ktorých sa z fondu stratil majetok.
Na základe nariadenia súdu bol zmrazený Koženého majetok v Londýne, Colorade, Prahe, na Bahamách a vo Švajčiarsku. Celkovo údajne svojím mnohým veriteľom dlhuje najmenej 130 miliónov libier (viac ako sedem miliárd korún). A k smole sa pridala i správa, podľa ktorej sa s Koženým pred dvoma týždňami rozviedla jeho manželka. „Je to veľmi ťažká situácia. Lietadlá, večierky, moja žena - to všetko je preč,“ povedal v sobotu Kožený.
Len zriedkakedy sa stáva, že niekto tak rýchlo nadobudne majetok a príde oň. V roku 1993 vo svojich 29 rokoch získal 16,5 miliardy českých korún, keď presvedčil svojich krajanov, aby mu predali privatizačné kupóny výmenou za desaťnásobok ich pôvodnej hodnoty.
Kožený svoj sľub nikdy nedodržal, jeho krajina balancovala na pokraji bankrotu. On sám však vycestoval, zabýval sa na Bahamách v sídle v hodnote štyroch miliónov libier a začal utrácať vo veľkom štýle.
Po svete cestoval súkromným lietadlom a usporiadaval také rozmarné večierky, že hollywoodskym hviezdam, ktoré sa na nich zúčastňovali, to vyrážalo dych. Päť rokov obdarovával značkovými darmi skoro každého, na koho narazil.
Ale teraz sú dobré časy preč. Z londýnskeho domu na Eaton Square (jednej z najdrahších lokalít s nehnuteľnosťami na svete) zostala len prázdna škrupinka. Všetko, čo bolo vnútri - vrátane omietok a podláh - odstránili. Nezostalo ani klepadlo na dverách. „Všetky ozdobné lišty, všetky tie veľkolepé krby sú preč,“ uviedol zdroj, ktorý pracuje s nehnuteľnosťami.
Veľkou chybou podnikateľa bolo to, že si znepriatelil superboháčov. Na večierku v Aspene presvedčil niektorých z najmocnejších Američanov, aby utratili milióny dolárov za nákup kupónov v azerbajdžanskej privatizácii. Transakcia však nevyšla a investorom urobila veľkú dieru do vrecka. V decembri 1999 sa im a ďalším podnikateľom podarilo dosiahnuť, že majetok Koženého zmrazili. Urobil taktickú chybu, keď prestal brať malé obnosy od bezvýznamných ľudí a začal brať veľké sumy od malej skupiny neuveriteľne mocných ľudí,“ uviedol zdroj blízky tým, ktorí si voči Koženému uplatňujú nároky. (čtk)