
V severoírskom Springfielde, ktorý sa nachádza v blízkosti Belfastu, sa po začiatku pochodu oranžského rádu rozpútali nepokoje. Olej do ohňa priliala aj demisia premiéra Davida Trimbla. FOTO - REUTERS
ánska armáda (IRA) nepodnikne ďalšie ústretové kroky a nezloží zbrane. Podľa Trimbla IRA prisľúbila, že sa k 30. júnu vzdá zbraní. Urobila tak v dohode, ktorú podpísala s britskou vládou minulý rok v máji.
Trimble je presvedčený, že už nemôže sedieť vo vláde spolu so Sinn Fein, politickým krídlom IRA, zatiaľ čo teroristi budú stále vlastniť zbrane.
Podľa IRA však britská vláda zlyhala v tom, že mala na základe spomínanej dohody splniť požiadavky unionistov týkajúce sa reformy policajných síl. Londýn podľa teroristov rovnako zlyhal aj v prípade stiahnutia jednotiek britskej armády z katolíckych oblastí Severného Írska, predovšetkým v častiach susediacich s Írskou republikou.
Trimblov politický odchod spôsobil britskej a írskej vláde bolesti hlavy. Podľa zákona by sa totiž mali v Severnom Írsku po demisii premiéra do šiestich týždňov vypísať voľby.
Akékoľvek voľby by však mohli spôsobiť katastrofu v mierovom procese. V nedávnych voľbách do britského parlamentu extrémisti z protestantskej Strany demokratických unionistov (DUP), ktorá sa stavia proti dohode z Veľkého piatku (Good Friday) z roku 1998 a odmieta sa deliť o moc so Sinn Fein, získali omnoho väčší počet hlasov ako Trimblova UUP. V prípade, že sa DUP stane najväčšou stranou v parlamente, dohoda z Veľkého piatku sa stane nepoužiteľnou.
Britský premiér Tony Blair a jeho írsky kolega Bertie Ahern usporiadali vo štvrtok v Belfaste sériu rokovaní so severoírskymi politickými predstaviteľmi. Zdá sa, že nové kolo rokovaní, ktorých cieľom je vyhnúť sa slepej uličke v otázke zbraní, stiahnutia jednotiek a policajných zborov, sa začne v Belfaste už tento týždeň. Na rokovaniach sa zrejme zúčastnia aj Blair a Ahern.
Bertie Ahern už o poslednom vývoji informoval i amerického prezidenta Georgea Busha. Predchodca súčasného šéfa Bieleho domu Bill Clinton sa o severoírsku otázku vždy zaujímal. Samotný Belfast napokon navštívil počas svojho prezidentovania až trikrát.
Trimble už vymenoval svojho straníckeho kolegu Sira Rega Empeyho na post premiéra, avšak bez nároku na plat. Sir Reg, ktorý doteraz stál na čele severoírskeho ministerstva podnikania, obchodu a investícií, bol jedným z hlavných vyjednávačov UUP počas rozhovorov, ktoré predchádzali Veľkému piatku.
Trimblova demisia prišla v čase napätia v uliciach Severného Írska, ktoré vyústilo do násilností. Desiatky policajtov sa pred týždňom zranili počas pouličných protestov v severných častiach Belfastu. Rovnako sa šíria aj obavy v prípade oranžského protestantského pochodu cez katolícke oblasti západného Belfastu, ktoré by sa mali začať vo štvrtok a mohli by vyústiť do násilia. Policajné posily ale zaručili, že účastníkov oranžského pochodu a katolíckych nacionalistov bude oddeľovať takmer sto metrov široká hranica.
David Trimble počas uplynulého víkendu navštívil severné Francúzsko, kde sa zúčastnil na ceremónii, pri ktorej si účastníci pripomenuli írskych vojakov padlých počas bitky na Somme v prvej svetovej vojne. V nedeľu ráno na bývalom bojisku v Thiepvale bývalý premiér pripustil, že jeho rezignácia bola riskantnou stratégiou. Ako však dodal: „Mojou snahou je vidieť uplatňovanie dohody, a preto trochu rizika nezaškodí.“
PRE SME - ROBIN SHEERAN, Belfast