
Predseda belgického Senátu, Armand De Decker vztyčuje zástavu s logom belgického predsedníctva EÚ pred minikópiou bruselského hlavného námestia počas symbolického prevzatia rotujúceho predsedníctva od Švédska v parku „Mini Európa“ v Bruseli. FOTO - TASR/EPA
Akých bolo šesť mesiacov švédskeho predsedníctva? Z pohľadu kandidátov stáli za to. Švédi dodržali slovo a napriek počiatočnému podceňovaniu dokázali, že v Európe nutne nemusí až tak veľmi záležať na veľkosti. Nejde pritom len o proces rozširovania. Švédi sa počas svojho prvého predsedania Európskej únii správali sebavedome aj v ostatných oblastiach.
Z prístupového procesu sa za posledného polroka stali vzrušujúce preteky, v ktorých sa kandidáti predháňajú v uzatváraní kapitol. To, čo Švédi mohli urobiť, urobili a potvrdili, že rozširovanie bolo ich prioritou. Vyčistili dráhu a zvlášť dôležité je to, že „pretekári“ sa už konečne dozvedeli, kedy by mohli prešpurtovať cieľovú pásku.
Ak sa podarí záujemcom o vstup ešte tento rok uzavrieť všetky kapitoly, v roku 2004 by už mohli byť v únii.
„Švédsko spravilo výbornú prácu, ak zoberieme do úvahy, aká komplikovaná situácia bola ešte len včera,“ povedal hlavný český vyjednávač Pavel Telička. Skutočne, po summite v Nice a namáhavých rokovaniach sa európsky orchester javil veľmi rozladene. Členské štáty únie zaujímajú v mnohých problémoch úplne odlišné stanoviská, stačí spomenúť kapitolu voľného pohybu osôb. Práve vďaka Švédom sa podarilo prelomiť niekoľkotýždňovú blokádu Španielska v kapitole voľný pohyb osôb.
Švédom už nikto nevezme, že kandidáti na vstup sa práve pod ich vedením nadýchli zrejme do rozhodujúceho útoku. Škrípanie zubov tých členských štátov, ktorých rozšírenie ohrozuje prílev peňazí do ich podvyživenejších regiónov prostredníctvom štrukturálnych fondov (Grécko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko), bolo počuť len slabo.
Švédsko skutočne akoby predstavovalo to lepšie, čo môže Európa poskytnúť. Kto by uveril, že na summit do Göteborgu príde ruský prezident Vladimir Putin a po ňom aj americký prezident George Bush? Predseda vlády Göran Persson a ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová zvládli svoju úlohu výborne. Najmä sympatickej ministerke predpovedajú mnohí veľkú kariéru vo svetovej diplomacii.
Persson zastrešil aj také aktivity, akou bola historická návšteva Európskej únie v komunistickej severnej Kórei. Švédska neutralita sa na rozdelenom Kórejskom polostrove veľmi dobre hodila. „Švédske predsedníctvo dalo spoločnej európskej a obrannej politike silný hybný moment,“ povedal vysoký predstaviteľ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Javier Solana.
„Len málokedy sa v živote stáva, že sa vám splnia všetky želania, ale tentoraz to tak bolo,“ zložil po summite v Göteborgu poklonu švédskemu predsedníctvu maďarský predseda vlády Viktor Orbán.
MAREK CHORVATOVIČ, reuters