
Kosovská Albánka a jej brat si pozerajú zoznam obetí v dedine Bela Crkva, ktoré zahynuli počas kosovského konfliktu. FOTO - ARCHÍV
Djindjičovo rozhodnutie vydať vo štvrtok Miloševiča tribunálu, ktorý juhoslovanského exprezidenta obvinil zo zločinov proti ľudskosti, spôsobil medzi srbským premiérom a juhoslovanským prezidentom Vojislavom Koštunicom roztržku. Tá viedla k protestu členov reformného bloku Demokratickej opozície Srbska (DOS) a k nasledovnému rozpadu federálnej vlády.
V piatok vládu opustil aj juhoslovanský premiér Zoran Žižič. Toto rozhodnutie znamenalo automaticky pád koaličnej zväzovej vlády tvorenej DOS a čiernohorskou Socialistickou ľudovou stranou (SNP), ktorá Žižiča na post nominovala.
Juhoslovanský prezident začne dnes konzultácie o vytvorení novej vlády. Podľa srbskej štátnej televíznej stanice RTS ponúkne prezident Koštunica zostavenie novej vlády len stranám, ktoré budú chcieť pokračovať v nastúpenom reformnom kurze a budú rešpektovať ústavu a zákony krajiny. Podľa ústavy musí budúci premiér pochádzať z Čiernej Hory, pretože prezident Koštunica je zo Srbska.
Koštunica v sobotu zopakoval ostrú kritiku vydania Miloševiča do Haagu a zdôraznil, že tento krok je „protiústavný a nezákonný“ a nebol o ňom srbskou vládou srbského premiéra informovaný. O akcii sa dozvedel až večer, keď už bol Miloševič mimo územia republiky, uvádza sa v stanovisku prezidenta Koštunicu.
Doterajšiu juhoslovanskú vládu vytvorili v októbri minulého roku po porážke Miloševiča v parlamentných voľbách. Vládnu koalíciu utvoril srbský zväzok Demokratická opozícia Srbska, tri projuhoslovanské strany z Čiernej Hory a zástupcovia skupiny expertov G-17.
Djindjič v sobotu vyhlásil, že v súvislosti s juhoslovanskou vládnou krízou nevylučuje rozpad srbsko-čiernohorskej federácie. V rakúskom Salzburgu, kde sa zúčastňuje na európskom ekonomickom summite, premiér včera vyjadril presvedčenie, že juhoslovanská federácia Srbska a Čiernej Hory zostane zachovaná. „Juhoslávia sa nerozpadne,“ vyhlásil.
(tasr, čtk)