BRATISLAVA – Inzeráty v angličtine na dobrovoľnú prácu do západnej Afriky sa objavujú v priebehu tohto roka v slovenských denníkoch. „Učte deti na uliciach, pracujte na environmentálnych projektoch, budujte studne a bojujte proti AIDS!“ lákajú.
Organizácia Humana People to People (Ľudia ľuďom) ponúka šesťmesačný výcvik v Dánsku, kde si záujemca platí za stravu a ubytovanie. Na inzeráty reagujú najmä mladí.
Skúsenosti tých, ktorí sa na projektoch Humany zúčastnili, však svedčia o tom, že tu ide takmer s istotou o podvod. Hlavným cieľom nie je charitatívna pomoc chudobným Afričanom, ale zisk, na ktorý sa zneužíva práca mladých dobrovoľníkov. Vo Francúzsku, Nemecku a Veľkej Británii Humanu považujú za sektu a sleduje ju polícia.
„Začiatkom mája som sa prihlásila cez Humanu na dobrovoľnú prácu do Afriky a zúčastnila som sa na prípravnom stretnutí v Dánsku. Zo začiatku to vyzeralo fantasticky. Skvelí mladí ľudia, zapálení pre dobrú vec. Najprv nás ubezpečovali, že v Afrike budeme šíriť osvetu, bojovať proti AIDS, pracovať s deťmi na uliciach. Postupne však prístup tých, čo robili nábor, začal byť nátlakový, najmä keď sa začalo hovoriť o zapojení do konkrétnych projektov a o platení zápisného – to bolo v prepočte 5- až 10-tisíc,“ hovorí 27-ročná Martina. Do Afriky nakoniec nešla – zistila, že Humane nejde v prvom rade o pomoc blížnym.
V západných novinách sa dočítate, že Humana funguje na spôsob sekty. Na internete nájdete diskusné skupiny, v ktorých bývalí členovia hovoria o tom, ako ich manipulovali.
Výnosný biznis má Humana z predaja starého šatstva. To, čo takmer zadarmo vyzbiera vo vyspelých krajinách, predáva v treťom svete za trhové ceny.
Medzinárodná federácia pracujúcich v textilnom, odevnom a kožiarskom priemysle tvrdí, že tým len likviduje domáci odevný priemysel v chudobných krajinách Afriky a Strednej Ameriky. „Pretože som o tom počula už predtým, opýtala som sa na to v Dánsku školiteľa. Vyrútil sa na mňa,“ hovorí Martina.
Dobrovoľníci ako lacná pracovná sila
Nábor nových dobrovoľníkov je pre organizáciu dosť dôležitý. Sú zdrojom príjmov a lacnou pracovnou silou. Na dobrovoľníkoch sa šetrí na strave, kúrení, aj na očkovaní pred cestou do Afriky.
„Už na prípravnom kurze sme za víkendovú stravu zaplatili 100 dánskych korún, ale to, čo sme dostali, nemohlo stáť viac ako 30. Nekúrilo sa tam, v sprchách bola ľadová voda,“ hovorí Martina. Kontakt s domovom sa stráži – všetky maily sa sústreďujú v centrále organizácie a až potom rozposielajú adresátom.
Dobrovoľníci, ktorí nemajú vstupných 100- až 120-tisíc korún na zaškolenie, si ich môžu odpracovať. Triedia staré vyzbierané šatstvo, predávajú na uliciach pohľadnice a predražené časopisy, aj 12 hodín denne. Mnohí z nich sa ani do Afriky nedostanú – ak nenazbierajú na uliciach dosť peňazí.
Samotná činnosť dobrovoľníkov v Afrike spočíva málokedy v skutočnej pomoci. „Dobrovoľníci v Mozambiku strávia väčšinu času telefonovaním a doslova žobraním vo firmách a nadáciách. Ak aj robia niečo iné, ide o prácu, ktorá nemá takmer nijaký zmysel. Ľudia končia frustrovaní, nudia sa a opíjajú. Zistia, že stratili rok života,“ opisuje svoje skúsenosti v internetovej diskusii Američan James.
Keďže Humana už na Západe nemá dobrú povesť, zamerala sa na strednú a východnú Európu. Na Slovensku sa mladí ľudia sa snažia získať informácie o dobrovoľnej práci v Afrike aj v Slovenskom výbore pre UNICEF. UNICEF však takéto pobyty nesprostredkúva a s organizáciou Humana SV pre UNICEF nespolupracuje.
(mar)
Humana People to People je jedným z názvov, pod ktorými operuje organizácia TVIND, založená Dánom Mogensom Amdi Petersenom. TVIND charitou zastiera svoje ekonomické aktivity, funguje aj pod menami Planet Aid, Green World, Gaia, ADDP, Inštitút pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj a iné. Začiatkom júna tohto roka dánska polícia obvinila Petersena z daňových podvodov vo výške 75 miliónov dánskych korún.