BRATISLAVA – Na čele Európskej únie včera došlo k výmene a po Švédsku jej bude další polrok predsedať Belgicko.
Ak sa chce vyrovnať Švédsku, vďaka ktorému až šiesti kandidáti na členstvo v únii výrazne pokročili v rokovaniach, bude to mať veľmi ťažké.
Slovensko patrilo k najusilovnejším. Počas polroka sme otvorili 13 a uzatvorili rekordných 9 kapitol, z toho dve veľmi citlivé – voľný pohyb osôb a kapitálu. Lepší výsledok dosiahla len Litva, ktorá za predsedania Švédov uzatvorila 11 kapitol.
Počas predsedania Portugalska a potom Francúzska sme neboli takí úspešní a počet otvorených aj uzavretých kapitol bol výrazne nižší.
Spolu dnes máme uzavretých 19 kapitol, čím sme dobehli Českú republiku a Estónsko z prvej skupiny kandidátov. „V polčase je to naozaj dobrý výsledok celej spoločnosti,“ povedal hlavný vyjednávač Ján Figeľ.
Považuje ho za dobré východisko, aby sme boli súčasťou všetkých možných scenárov rozšírenia únie, od „veľkého tresku“ (rozšírenie o 10 krajín bez Rumunska a Bulharska) až po prijatie menšej skupiny krajín.
Belgicko tvrdí, že rozširovanie únie považuje za jednu z priorít, ale nás čakajú ťažké kapitoly – poľnohospodárstvo, dane, doprava, energetika.
A životné prostredie. Je to jediná kapitola, v ktorej sa Slovensku nepodarilo splniť švédsky plán.
Chýba nám 140 miliárd korún, ktoré by sme mali do tejto oblasti investovať, žiadame preto Brusel o prechodné obdobie do roku 2015.
Ján Figeľ pripustil, že problémom je meškanie zákonov, napríklad o vodách, či nedostatočné využitie programu únie – ISPA.
Vysoké tempo v rokovaní však musíme udržať aj počas belgického predsedníctva. Podľa Figeľa sa scenár rozširovania únie bude formovať práve v jeho závere.
MIRIAM ZSILLEOVÁ