
Kladivár Libor Charfreitag skončil v slovenskej ankete Atét roka na druhej priečke.
FOTO TASR – DANIEL VESELSKÝ
Prišiel na slávnosť i na „kolaudáciu“ nového štadióna Slávie v rodisku, ktorý otvorili v októbri. Hnacím motorom výstavby boli manželia Eva a Libor (starší) Charfreitagovci. „V Amerike majú tartan na každej základnej škole, ale tento sa mi vidí krajší,“ dodal lokálpatriotsky.
Liborov pohľad na život má ale i americký rozmer. Je o podmienkach, napríklad o skvelej atletickej dráhe na každej škole. „V Dallase sú najlepšie športové podmienky, aké poznám. A nielen to. Už som absolvoval bakalárske štúdium financií, teraz si robím ,masters‘ z ekonómie. Zatiaľ všetko zvládam s ,áčkom‘. Ak urobím ešte jednu skúšku, mám za sebou semester. A to znamená Vianoce doma,“ pochválil sa 25-ročný vrhač. Libor je svetovým kladivárom, študentom, v Dallase už i atletickým manažérom. „Predpoludním sedím v kancelárii. Vybavujem ubytovanie, lacnejšie letenky, prenájmy áut pretekárom univerzity na cestách. Práce vyše hlavy,“ priblížil Trnavčan, ktorý všetkým sľuboval, že na budúci rok isto hodí vyše 80 metrov. „A od tejto vzdialenosti už nevedie cesta späť,“ povedal.
Libor je sebavedomý. Od roku 1996, keď Štefan Balošák zabehol v rozbehu slovenský rekord na 400 metrov za 45,32 s, je prvým slovenským atlétom, ktorý si na veľkom podujatí zlepšil osobný rekord. Na augustových majstrovstvách Európy si ho posunul v kvalifikácii na 79,18 m, vo finále na 79,20 m. „Neviem presne definovať, prečo sa tak stalo. Zrazu som sa cítil v pohode. Ak sa podarí človeku získať sebavedomie raz, nestráca ho. Spolu so svojím americkým trénerom Davom Wollmanom sme si prezreli mníchovské pokusy. Mali technické chyby, úspech pripisujem psychickej sile,“ hovoril Charfreitag, ktorý pripomenul, že našim atlétom, a on medzi nich patrí, chýba viac odvahy.
Pomáha Amerika zbaviť sa zbytočných obáv?, spýtali sme sa vrhača z Trnavy. „Istotne. Každý deň ma núti v niečom sa zlepšovať. K tomu patria aj tie ,áčka‘ v škole, alebo výhodnejšie vybavené letenky pre tím,“ odpovedal Charfreitag a vyjadril sa, že v USA chce zostať čo najdlhšie, hoci sila jeho disciplíny je v Európe a Trnavu má nadovšetko rád. V lete sa preto vracia na starý kontinent. Jeho trénerom takpovediac pre Európu je otec Libor Charfreitag starší. Model funguje, študent dallaskej Sothern Metodist University, si ho iste nevymyslel prvý. Na túto školu chodí i Martina Moravcová.
PETER FUKATSCH