
Poľský premiér Leszek Miller (vľavo) od nemeckého kancelára Gerharda Schrödera (vpravo) prísľub na podporu poľských finančných požiadaviek nezískal. FOTO - TASR/AP
Záverečné rokovania o vstupe do EÚ sú zaťažkávajúcou skúškou pre poľskú vládu. Menší koaličný partner Poľská ľudová strana (PSL) pohrozila odchodom z koalície v prípade, že poľskí vyjednávači nezískajú pre roľníkov uspokojivé podmienky. Tvrdý postoj PSL neobmäkčila ani najnovšia ponuka dánskeho predsedníctva. Dáni Poľsku ako jedinej z kandidátskych krajín zvýšili priame dotácie pre poľnohospodárov z doterajších 25 na 40 percent. Zvýšili aj finančnú pomoc počas prvého roka po vstupe a kvóty na poľnohospodárske produkty. Časť prostriedkov sa ale musí doložiť z poľského rozpočtu.
Podpora PSL je dôležitá
PSL, ktorá tvorí vládu so Zväzom demokratickej ľavice (SLD) premiéra Leszka Millera, je tvrdým zástancom záujmov poľských roľníkov. Na jej čele je Jaroslaw Kalinowski, ktorý je zároveň podpredsedom vlády a ministrom poľnohospodárstva. Hoci dnes vstup do EÚ podporujú dve tretiny Poliakov, podpora PSL bude kľúčová pri presviedčaní veľkej skupiny roľníkov na vidieku, ktorí sú voči členstvu značne skeptickí. Ak PSL nebude spokojná s dohodnutými podmienkami, neodporučí svojim voličom, aby v referende hlasovali kladne.
Dohoda o poľnohospodárstve bude pre výsledok referenda rozhodujúca. V najväčšej kandidátskej krajine pracuje v poľnohospodárstve 27 percent zárobkovo činných ľudí.
Vláda chce viac
Po búrlivom osemhodinovom rokovacom maratóne napokon vláda v piatok prijala spoločné stanovisko. Podľa zdrojov blízkych PSL obsahuje aj návrhy vyšších priamych platieb, ktoré sú blízke návrhom PSL. Presné číslo nezverejnila, podľa Kalinowského však budú roľníci konkurencieschopní s dotáciami na úrovni asi 60 percent. „Ak by sme akceptovali súčasnú ponuku EÚ, najlepšie poľské farmy by v mnohých prípadoch mali nižší príjem ako dnes. Ako máme povedať týmto ľuďom, aby hlasovali za vstup, keď budú vedieť, že roky po vstupe budú mať nižšie platy?“ uviedol Kalinowski.
Edward Majewski, jeden z autorov analýzy situácie poľských roľníkov po vstupe do EÚ, ale tvrdí: „Pri 40-percentných priamych dotáciách poľskému vidieku určite nehrozí vlna bankrotov ani žiadna iná katastrofa. Bez dotácií a bez vstupu do EÚ by sa situácia roľníkov zhoršila.“
Podľa premiéra Millera vláda v piatok demonštrovala jednotný postoj. „Vystúpenie z koalície by teraz bolo šialenstvom a na mieste Leszka Millera by som bol rád, že mám takého tvrdého koaličného partnera. To sú pre neho tromfy pri rokovaniach s úniou,“ povedal poslanec za PSL Jan Bury, blízky spolupracovník Kalinowského.
PSL je pripravená odísť
Už nasledujúce dni však ukážu, aká bude životnosť súčasnej koalície. Dnes a zajtra budú kandidátske krajiny rokovať o najnovšom dánskom návrhu. Už v stredu sa zíde PSL, aby rozhodla, ako sa zachová v prípade, že sa vláde do začiatku kodanského summitu nepodarí vybojovať lepšie podmienky. V strane silnejú hlasy za vystúpenie z koalície. Väčšina poslancov si myslí, že roľnícka strana má byť na strane roľníkov a nie vlády.
Šanca na lepšie podmienky je ale mizivá. Štedrá dánska ponuka narazila na odpor aj pri samotných členských krajinách únie. Poľský premiér v piatok večeral s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom, ktorého krajina najviac prispieva do spoločnej bruselskej pokladnice. Žiadny prísľub na podporu poľských požiadaviek ale nezískal. Budúci týždeň sa ešte chystá na turné po metropolách členov únie a ako niekoľkokrát vyhlásil, chce rokovať do poslednej chvíle.
Poľská vláda je pod tlakom. Na lepšie podmienky členstva netlačí len menší koaličný partner, ale aj opozícia. Extrémistická strana populistu Andrzeja Leppera Sebaobrana napríklad navrhla, aby Poľsko odložilo vstup do EÚ až na rok 2006, čo by vážne ohrozilo historický projekt a negatívne ovplyvnilo finančné trhy.
MIRIAM ZSILLEOVÁ
PRE SME - MALGORZATA WOJCIESZYNSKA