
Zbrojní inšpektori OSN kontrolujú vojenskú základňu v irackom meste Balad. FOTO - REUTERS
BAGDAD - Kontroly zbrojných inšpektorov OSN nepriniesli ani po víkende nič nové. Nič nenašli a všetko prebieha pokojne. V podobnom duchu sa včera vyjadril aj generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Mohammed Baradej. Podľa neho je však predčasné robiť akékoľvek závery.
Inšpektori pokračovali vo svojej práci po piatkovom dni voľna, keď bol v krajine moslimský sviatok. Zamerali sa pritom na vojenské priemyselné objekty a poľnohospodárske podniky. V sobotu navštívili vojenský areál, ktorý spadá pod štátnu komisiu, ktorá je poverená vývojom zbraní. Nachádza sa 15 kilometrov južne od Bagdadu a kedysi sa v ňom vyrábala iracká verzia obľúbenej ruskej rakety Scud. Okrem toho skupina pracovníkov Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie (UNMOVIC) skontrolovala v meste Balad vojenský tábor, ktorý bol považovaný za možné stanovisko protilietadlovej obrany a sklad zbraní.
Oživenie nastalo až včera, keď sa inšpektori, ktorí neustále pôsobia v dvoch skupinách, presunuli do oblasti Chán Bání Saad. BBC označila túto inšpekciu za doteraz najdramatickejšiu. Experti z OSN na svojich autách veľkou rýchlosťou vtrhli do objektu, pričom zablokovali všetky príjazdové cesty. Počas kontroly nesmel nikto prísť ani odísť. Práve v tejto oblasti sa totiž nachádza objekt, ktorý bol pred vojnou v Perzskom zálive strediskom výskumu systémov leteckého šírenia chemických a biologických zbraní. Druhá skupina skontrolovala vojenský komplex neďaleko Bagdadu. Ten vyrába elektrické zariadenia pre vojenské a civilné účely.
Irackí predstavitelia nie sú z prítomnosti inšpektorov vo svojej krajine nadšení. Generál Karím Alvan, ktorý inšpektorov sprevádza, na adresu včerajších kontrol len lakonicky poznamenal: „Nič nenašli.“ Podobne sa vyjadrujú aj ďalšie iracké úrady. Podľa nich výsledky prvých dvoch dní kontrol odhalili „lži“ britského premiéra Tonyho Blaira. Britská vláda totiž v správe zverejnenej v októbri uisťovala, že na navštívených miestach Irak vyvíja zakázanú činnosť.
Pôsobeniu inšpektorov OSN vo svojej krajine nie je naklonená ani iracká tlač. „Nikto na svete nemôže byť prekvapený, ak roznášači zla vo Washingtone a v Londýne vyprodukujú niektorý deň nový konflikt alebo krízu,“ napísal denník al-Thawra. Podľa neho „hlavným cieľom západných spojencov nie je ukázať, že Irak nemá zbrane hromadného ničenia, čo oni vedia“. „Skutočným cieľom je pripraviť sa na agresiu,“ dodal denník.
UNMOVIC má do januára podať Bezpečnostnej rade OSN správu o prvých šesťdesiatich dňoch svojho pôsobenia. Ak inšpektori potvrdia, že Irak spolupracoval, BR by podľa rezolúcie OSN mala zvážiť zrušenie ekonomických sankcií vyhlásených proti Iraku po jeho invázii do Kuvajtu pred dvanástimi rokmi. Ak však Irak spolupracovať odmietne, BR môže rozhodnúť o vojenskej akcii proti nemu.
(mm, čtk, reuters)