Do Kene odcestovali izraelské spravodajské esá, ktoré budú spolu s Američanmi vyšetrovať útok. Medzitým kenská polícia zatkla 12 podozrivých. Všetci sú cudzinci, dvaja z nich - muž a žena vo veku asi 20 rokov - vraj majú americké pasy. Pár spájajú s útokom na lietadlo spoločnosti Arkia. Ženu údajne videli v aute, z ktorého vystrelili na lietadlo.
Stále rastie podozrenie, že za útokmi je al-Káida, aj keď Američania sa k tejto možnosti vyjadrujú opatrne. O neznámej Armáde Palestíny, ktorá sa k útoku prihlásila, však nič nevedia ani palestínski militanti.
V prospech al-Káidy svedčí, že útoky sa konali paralelne. „Al-Káida mala viacero cieľov. Útokom sa chcela pripomenúť, dokázať svojim prívržencom, že reči o boji proti Izraelu nie sú len propaganda, a ukázať, že je natoľko silná, aby zvládla logisticky náročný útok v Keni,“ hovorí egyptský expert na islamský terorizmus Dia Rašwan.
Existujú však aj názory, že zorganizovať útok v Keni nebol až taký problém. Africké krajiny sú vo svetovom boji proti terorizmu najzraniteľnejšími bodmi. Sú slabé, ekonomicky nevýkonné a ich vlády nemajú moc. Pre teroristov sú výživnou pôdou.
Izraelskí bezpečnostní experti tvrdia, že štvrtkové útoky znamenajú zmenu taktiky a stratégie teroristov. „Zmena taktiky spočíva v tom, že teroristi zasiahli na viacerých miestach. Nová stratégia sa prejavila v tom, že neútočili na Izrael, ale na slobodu,“ povedal Boaz Ganor z Medzinárodného strediska na boj proti terorizmu. Ganor tvrdí, že útoky sú sofistikovanejšie, konajú sa simultánne na viacerých miestach a sú o to šokujúcejšie.
Tieto útoky dostali pomenovanie strategické, pretože ich cieľom je nastoliť novú realitu. Na novú formu terorizmu sa musia pripraviť aj izraelské bezpečnostné zložky. Posledné udalosti otriasli vierou občanov Izraela v ich efektivitu.
Izraelčania prestali veriť, že každého, kto škodí ich štátu, stihne trest. Doba kománd Mossadu či Jednotky 101, ktoré likvidovali teroristov, je preč. Noví teroristi sú sofistikovaní, technicky vybavení, a teda ťažko polapiteľní. Navyše nejde o žiadnu lokalizovanú a organizovanú skupinu, ale o sieť s bunkami po celom svete.
Na členov Mossadu, ktorí sa do vyšetrovania útokov zapojili, nečaká ľahká úloha. Dostali však rozkaz od posilneného premiéra Šarona. Ten prisľúbil, že organizátorov útoku sa podarí odhaliť.
Popredný izraelský expert Giora Šamis vyšetrovanie útokov v Keni prirovnáva k ceste veľmi dlhým a tmavým tunelom. Upozorňuje aj na to, že Izrael bude pri vyšetrovaní a prípadnej odvete pod tlakom Ameriky, ktorá nechce rozbiť krehkú spoluprácu s arabskými krajinami pred akciou v Iraku.
JANA MIKUŠOVÁ