* Prierezovú výstavu z tvorby drevorezbára Vladimíra Morávka otvorili v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave. Dominuje na nej vianočná a kresťanská tematika v podobe betlehemov, madon, jasličiek, anjelov či Svätej rodiny. Niektoré z takmer 50 diel sú inšpirované aj hudbou a inými oblasťami života, o čom svedčia názvy Husľová múza, Čelistka, Okrídlená viola, Husľová princezná, Na modrom Dunaji, Štyri orechové kone, Víla, Hudobná rotácia, Farebný klaun, Dievčatko s holubicou, Klaun s rohom. „Jeho monumentálnu tvorbu sme tu nemohli inštalovať, tá je zdokumentovaná fotografiami,“ povedal spolukurátor expozície Karol Ruisl. Morávek je rodák zo záhorskej obce Štefanov (1949). Po absolvovaní odboru fotografia na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave vyštudoval kameru na pražskej Filmovej akadémii múzických umení. Viac ako štvrťstoročie je kameramanom Slovenskej televízie a rezbárstvo je jeho veľkým koníčkom. Okrem slovenských miest vystavoval drevené sochy v Berlíne, vo Washingtone, v Ríme a vo francúzskom Arles. S jeho monumentálnymi sochami sa možno stretnúť vo Východnej, v Štrbe, Tatranskej Štrbe, Štrbskom Plese, Spišskom Podhradí a teraz už aj pred vchodom do spomínaného paláca, kam 3,6 metra vysoký dubový betlehem premiestnili z Prezidentskej záhrady. Výstava potrvá do 10. januára 2003 a bude otvorená denne okrem pondelka od 13. do 18. hodiny.
* Päť koncertných projektov ponúkne medzinárodný festival Večery novej hudby 2002, ktorý sa začne v nedeľu v Bratislave. Na 13. ročníku odznie päť svetových a osem slovenských premiér. Hlavným hosťom festivalu bude americký skladateľ a multiinštrumentalista – výrazná osobnosť v oblasti improvizovanej hudby Elliot Sharp, ktorý v nedeľu o 14.00 h otvorí festival vo V klube skladateľským seminárom. V pondelok o 19.00 h bude mať v rovnakých priestoroch koncert aj s bratislavským súborom Vapori del Cuore, ktorý počas večera predstaví spoločný ansámblový projekt Shapr Matters. Malomestský komorný orchester Požoň sentimentál uvedie 3. decembra o 19.00 h projekt s názvom Bratislavské Kyrie/Bratislavská Sútra. Koncert sa uskutoční opäť vo V klube. Tretím podujatím medzinárodného festivalu Večery novej hudby bude koncert Veni ensemble z nových skladieb slovenských skladateľov, ktorý je na programe 5. decembra o 19.00 h v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí. Uvedú na ňom skladby Boška Milakovića, Ľubomíra Burgra, Mariána Lejavu, Martina Burlasa, kanadskej skladateľky Juliet Palmerovej a anglického skladateľa Christophera Foxa. Ďalším festivalovým podujatím je v poradí piaty cyklus koncertov/divadelných predstavení Lapšanský v Stoke (Piaty triumf ničotnosti), ktorý sa začne v piatok v Divadle Stoka o 20.00 h. Na predstavení vystúpi Peter Mikuláš spolu s Mariánom Lapšanským a orchestrom Požoň sentimentál. Záverečný koncert nazvaný podľa skladby Trinásť bude mať orchester Požoň sentimentál v kaviarni-reštaurácii Prašná bašta 13. decembra o 19.00. Spojený bude aj s okrúhlym stolom, na ktorom sa bude hovoriť o financovaní festivalu. Hlavným organizátorom Večerov novej hudby je slovenská sekcia Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu. Cieľom festivalu je prezentovať súčasné dianie v oblasti tzv. novej hudby. Vyprofiloval sa ako podujatie pre prevažne mladé publikum. Vstupenka na ponúkané koncerty stojí približne sto korún.
PEZINOK
* Maľby na hodvábe predstavuje výtvarníčka Elena Kľúčiková. V pezinskej galérii G5 možno obdivovať diela Strom života, Kniha farieb, Ráno za oknom, Osamelá láska a iné čiernobiele či pestrofarebné hodvábne obrazy. Autorka sa narodila v Trnave (1961). Na Strednej priemyselnej škole textilnej v Brne absolvovala odbor výtvarné spracovanie pletenín a odevov, kde sa oboznámila s textilnými technikami, ako sú batika, tapiséria i art protis. Pokračovala v štúdiu na Pedagogickej fakulte v Trnave s aprobáciou aj pre výtvarnú výchovu. Tú vyučuje na Pedagogickej a kultúrnej akadémii v Modre, kde žije. Od roku 1999 je členkou Umeleckej besedy slovenskej v Bratislave, s ktorou pravidelne vystavuje rovnako ako s inými zoskupeniami alebo sama. Výberom z tvorby sa predstavila v máji tohto roku v americkom San Franciscu. Venuje sa najmä maľbe na hodváb a textil aj batike a umeleckému pleteniu odevov. Výstava potrvá do 22. decembra.
BARDEJOV
* Festival ľudových piesní Makovická struna oslávi 30. výročie svojej existencie. Vznikol na objednávku, aby vyplnil absenciu sálového festivalu v zimných mesiacoch v regióne severného Šariša. Zámerom prehliadky nebola prezentácia súborov, ale priestor dostali sólisti, prípadne dvojčlenné a trojčlenné skupiny spevákov. Popri popularizácii tradičných rusínskych a ukrajinských piesní chcú jeho organizátori aj objavovať nové talenty. Za tri desaťročia sa vďaka víťazstvu na ústrednom festivale v Bardejove dostalo do povedomia širokej verejnosti množstvo mien, z ktorých sa stali propagátori ľudovej piesne na Slovensku. Patria k nim speváci Anna Poráčová, Mikuláš Petrašovský, či vedúca pravoslávneho zboru Anna Derevjaniková, ktorá prednáša na Prešovskej univerzite. Festival sa koná dnes v športovej hale v Bardejove. Na dvoch koncertoch o 15.00 a 19.00 h vystúpi celkom 60 spevákov so 42 piesňami. V programe sa predstavia víťazi regionálnych prehliadok, hosťujúci speváci zo Slovenska a Ukrajiny, laureáti jednotlivých ročníkov a v epilógu čaká na divákov prekvapenie. Pri príležitosti jubilea vyšla v štvorjazyčnej mutácii publikácia Makovická struna s podtitulom Spevy môjho kraja. (tasr, sita)