BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster včera súhlasil so svojimi právnikmi, ktorí preňho žiadajú odškodné vo výške 450-tisíc korún. Sumu vymáha od dvoch bratislavských nemocníc košická právna kancelária Jaroslava Čolláka a Milana Weiczena. Kópiu podania na súd má denník SME k dispozícii.
„Prezident plne dôveruje postupu, ktorý zvolil jeho právny zástupca. Dnes sa čiastočne oboznámil so všetkými dokumentmi, ktoré s prípadom súvisia,“ píše sa v stanovisku, ktoré poskytla kancelária prezidenta.
Obe nemocnice sa musia k žalobe vysloviť do 15 dní. Odškodné prezidentovi by išlo s najväčšou pravdepodobnosťou zo štátnych peňazí.
Ak súd odškodné prizná, prezident zvažuje, že by peniaze použil na charitatívne účely. Mesačný plat prezidenta je spolu s paušálnymi náhradami takmer 180-tisíc korún.
Prezidentská kancelária vo svojom stanovisku pripomína, že domáhanie sa odškodného za ublíženie na zdraví je zaužívaným právnym prostriedkom, ktorý môže použiť každý slovenský občan.
Prezident neoznámil, či návrh stiahne, alebo nie, podľa stanoviska vie, že „súdne konanie je v dispozícii navrhovateľa“. Navrhovateľom je Schuster.
Zároveň prezident žiadal novinárov o etické správanie sa v tejto kauze, ktorá „má aj širší rozmer“. Doktor František Fabián, ktorý Schustera operoval a je za to trestne stíhaný, leží vo vážnom stave v nemocnici. „Tento fakt aj pán prezident vníma veľmi citlivo a to je hlavný dôvod, pre ktorý žiada zachovávať základné pravidlá etiky a slušného správania sa,“ píše sa v stanovisku.
Prezident sa odmietol v tejto chvíli ku kauze bližšie vyjadrovať, chce si všetko o vyšetrovaní svojej liečby podrobne preštudovať.
Na otázku SME, či prezident stiahne žalobu, Füle nevedel odpovedať. „Uvažuje aj o tom,“ dodal. Právnik Jarolav Čollák sa ku kauze vyjadriť odmietol.
Nemocnicu ministerstva vnútra vyšla hospitalizácia prezidenta aj bez odškodného už dosť draho. Výdavky na lieky a zdravotnícky materiál počas jeho osemdňovej hospitalizácie v júni 2000 boli pol milióna korún. Poisťovňa preplatila približne 70-tisíc, povedal pre TASR Jozef Jablonka z ekonomického odboru nemocnice.
V právnej praxi sú známe prípady, keď pacient podá žalobu na nemocnicu pre ujmu na zdraví. Je to podľa právnikov v prípade, keď nezodpovednosť zdravotníckych pracovníkov spôsobí takú ujmu, pre ktorú nemôže pokračovať napríklad vo svojom pôvodnom zamestnaní, alebo je zreteľne narušený jeho súkromný život.
Prezidenta hospitalizovali v nemocnici ministerstva vnútra 14. júna 2000. O niekoľko dní ho transportovali na Kramáre. 28. júna ho previezli do rakúskeho Innsbrucku. Na postup slovenského zdravotníckeho personálu podal trestné oznámenie vtedajší minister zdravotníctva Tibor Šagát. Súdny spor nie je zatiaľ ukončený.