Prepustenie Mikuláša Černáka sa nakoniec skončilo naháňačkou medzi novinármi a kolónou, v ktorej ho možno prevážali z Ilavy do Bratislavy. Kúsok pred Trnavou policajná kolóna na chvíľu postála. Kukláči so samopalmi obkolesili aligátor, v ktorom bol údajne aj Černák (na snímke vľavo hore). Kolóna pred Bratislavou novinárom nakoniec zmizla. FOTO SME – PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Jeden z najznámejších slovenských zločincov Mikuláš Černák je na slobode. Krajský súd v Trenčíne ho prikázal prepustiť po necelých piatich rokoch väzenia pre dobré správanie.
Pred väznicou v Ilave ho včera čakali desiatky ľudí, okrem novinárov a zvedavcov aj Černákovi priatelia v čiernych limuzínach.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic je rozhodnutím súdu pobúrený a zvolal včera poobede mimoriadnu tlačovú besedu. Na nej vyhlásil, že podá sťažnosť za porušenie zákona. Lipšic tvrdí, že súd mal zobrať do úvahy nové znenie Trestného zákona, podľa ktorého páchatelia obzvlášť závažných trestných činov majú ostať vo väzení najmenej dve tretiny trestu. Černák by si mal teda podľa toho odsedieť ešte rok. Lipšic má okrem toho vážne pochybnosti o tom, že Černák sa naozaj vo väzení polepšil.
Sudca svoje rozhodnutie obhajuje tým, že nový Trestný zákon začal platiť až po Černákovom odsúdení, a preto sa na neho nevzťahuje. Lipšic považuje sudcov argument za nezmyselný.
Černák včera nevyšiel na slobodu hneď. Policajti ho, údajne na jeho vlastnú žiadosť, včera odviezli z Ilavy pravdepodobne do Bratislavy na výsluch. Policajné autá novinárom rafinovane unikli na diaľnici, keď dvoma autami pribrzdili celú kolónu novinárskych štábov a keď zmizli z ich dohľadu, zrejme odbočili na vedľajšiu cestu.
Pobúrenie nad Černákovým prepustením neskrýval podpredseda parlamentu Béla Bugár: „Nikdy som nemal o konaní našich súdov nejakú vysokú mienku,“ povedal. Premiér Mikuláš Dzurinda i minister vnútra Vladimír Palko prípad odmietli komentovať.
Podľa Roberta Kaliňáka zo Smeru zlyhala predovšetkým polícia, lebo nevedela Černákovi jednoznačne dokázať vraždu, iba vydieranie, za ktoré dostal len osem a pol roka.
Právnik Ernest Valko hovorí, že hoci sudca nie je povinný väzňa pri dobrom správaní prepustiť, v skutočnosti nemá príliš na výber. „Ak si väzeň odsedel určenú časť trestu a mal dobré správanie, sudca by ho mal prepustiť.“ Čo je dobré správanie, určuje väzenský poriadok. „Ak nerobí problémy, pracuje, plní príkazy justičnej stráže,“ vysvetľuje Valko.
Podmienečné prepustenie za dobré správanie vo väzení je bežné. Vlani tak prepustili zo slovenských väzníc 1700 ľudí, tento rok zatiaľ 1634. Robí sa to aj v zahraničí. V USA napríklad prepustili bývalého šampióna v boxe Mika Tysona, hoci mnohí ho považovali za nepolepšiteľného.
Viac v rubrike ČERNÁKAutor: JOZEF ČAVOJECRICHARD FILIPKO