EÚ: Najdôležitejšie správy z 28. novembra

BRATISLAVA 29. novembra (SITA) -OZNAM: Csáky sa v Bruseli stretne s Verheugenom a BarnieromPodpredseda vlády SR pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny Pál Csáky odcestoval v stredu na trojdňovú pracovnú cestu do Bruselu, kde bude v spriev

ode ministra výstavby a regionálneho rozvoja Lászlóa Gyurovszkého rokovať s predsedom Výboru Európskeho parlamentu pre regionálnu politiku, dopravu a turizmus Lucianom Emiliom Caverim, komisárom EÚ pre regionálnu politiku Michelom Barnierom, riaditeľom Direktoriátu Európskej komisie (EK) pre regionálnu politiku Guyom Crauserom, komisárom EÚ pre rozšírenie Günterom Verheugenom a riaditeľom Direktoriátu EK pre rozšírenie Enekom Landaburuom.
INDEPENDENT: Z prezieravého Browna hazardný hráč
Britské denníky rozoberajú prejav ministra financií Gordona Browna o zámeroch budúcoročného rozpočtu, v ktorom oznámil, že vzhľadom na nižšie výnosy z daní stúpne vládne zadlženie takmer na dvojnásobok oproti doterajším prognózam, teda na 20 miliárd libier. Podľa Independentu sa z Browna stal namiesto prezieravého ministra hazardný hráč, ktorý stavil na to, že Británia vykompenzuje tie najhoršie účinky svetového hospodárskeho spomalenia tým, že si na cestu z ťažkostí požičia.
EP: Dopravný výbor za liberalizáciu železničnej dopravy v rámci EÚ
Dopravný výbor Európskeho parlamentu (EP) v stredu odsúhlasil kompletnú liberalizáciu železničnej dopravy v krajinách Európskej únie do roku 2008. Rozhodnutie predpokladá, že železničné spoločnosti z celej EÚ budú môcť pôsobiť v iných krajinách únie aj v oblasti osobnej dopravy. Štátne spoločnosti akou je, napríklad, Deutsche Bahn alebo francúzska SNCF budú konkurovať vo svojich vlastných krajinách zahraničným dopravným spoločnostiam. O návrhu bude v januári rokovať celý Európsky parlament a následne sa bude o ňom rokovať na ministerskej rade členských štátov EÚ.
KUKAN: V Bruseli bude prednášať o koncepciách bezpečnosti EÚ a NATO
S prednáškou na tému Koncepcie bezpečnosti EÚ a NATO: pozícia Slovenskej republiky vystúpi vo štvrtok v Kráľovskom inštitúte pre medzinárodné vzťahy v Bruseli minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Šéf slovenskej diplomacie otvorí vo štvrtok v Gente Honorárny konzulát SR, na čele ktorého bude stáť Arnold Vanhaecke. V Gente absolvuje Kukan aj ďalšiu prednášku na tému SR - budúci dynamický člen EÚ.
EÚ: Európa je bezvýznamným hráčom na svetovej politickej scéne
Rozdelená Európa sa stala "bezvýznamným hráčom" na svetovej politickej scéne. Uviedol v rozhovore pre taliansky denník La Repubblica člen dozornej rady Európskej centrálnej banky Tommaso Padoa-Schioppa. Povedal, že po septembrových teroristických útokoch na USA európsky lídri po jednom chodili do Washingtonu, aby zisťovali hranice svojho vplyvu. "Za posledného jeden a pol roka sa európski lídri naučili veľa o bezvýznamnosti Európy," konštatoval Padoa-Schioppa, podľa ktorého Európe chýba politická jednotnosť.
Padoa-Schioppa tvrdí, že EÚ zohráva druhotnú rolu v bývalej Juhoslávii, na Blízkom východe a v Afganistane, pretože si nie je schopná uvedomiť svoje zodpovednosti.
EÚ: Komisia čelí kritike kvôli postoju k ilegálnym prisťahovalcom
Európska komisia (EK) robí príliš málo, aby zaistila návrat ilegálnych prisťahovalcov späť domov, a to aj napriek tlaku členských krajín Európskej únie (EÚ) sprísniť postup proti nechceným imigrantom, uviedli v stredu večer diplomati. Francúzsko a ďalšie členské štáty obviňujú komisiu z príliš mierneho postoja k nečlenským krajinám a z neschopnosti podpísať dohody zabezpečujúce právo vyhostiť kohokoľvek, kto vstúpi na územie únie ilegálne. Takzvané "readmisné dohody" s krajinami, ako je Rusko či Maroko, ktoré stanovujú podmienky na posielanie ilegálnych imigrantov späť do vlasti, sa považujú za hlavný nástroj v úsilí minimalizovať prílev nechcených prisťahovalcov.
EÚ: Ministri dopravy vo štvrtok opäť aj o tranzite
Ministri dopravy Rakúska, Nemecka, Talianska, Grécka a zástupcovia predsedníckej krajiny Dánska budú vo štvrtok poobede opäť rokovať v Bruseli o tranzitnej doprave. Dôvodom je nový pokus dosiahnuť zhodu v celé roky trvajúcom spore medzi Rakúskom a Európskou úniou v otázke tranzitnej dopravy. Rakúsky minister dopravy Mathias Reichhold sa pokúsi presadiť návrh Európskej komisie, ktorý predpokladá po vypršaní tranzitnej dohody roku 2003 zavedenie prechodného obdobia do roku 2006. Ak by vo štvrtok skutočne došlo k zjednoteniu názorov, mohol by sa návrh komisie predložiť krajinám EÚ už na budúcom zasadnutí ministrov 5. a 6. decembra. Najväčšími odporcami Rakúska v tejto otázke sú Nemecko a Taliansko.
DÁNSKO: Varuje kandidátov, aby prijali poslednú finančnú ponuku únie
Dánske predsedníctvo EÚ varuje kandidátske krajiny, že neukončenie vstupných rokovaní do summitu v Kodani 12. a 13. decembra by mohlo oddialiť ich vstup do únie až na rok 2007. Uvádza dánsky denník Jyllands-Posten, podľa ktorého Dánsko tento týždeň predložilo kandidátom konečnú finančnú ponuku. Cituje dánskeho premiéra Andersa Fogha Rasmussena, ktorý povedal, že ak túto ponuku kandidáti odmietnu, ohrozujú historické rozšírenie únie. "Ak niektorá krajina neukončí rokovania do summitu v Kodani, veľmi pravdepodobne vstúpi do EÚ až s Bulharskom a Rumunskom," uviedol Rasmussen. Lídri EÚ sa dohodli, že Rumunsko a Bulharsko by mali do únie vstúpiť v roku 2007, čo je tri roky po desiatich kandidátoch, ktoré by sa mali stať členmi EÚ v roku 2004.
SOLANA: V Belehrade o konečnej dohode medzi Srbskom a Čiernou Horou
Vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana cestuje vo štvrtok do Belehradu, aby podnietil Srbsko a Čiernu Horu k finalizácii dohody o budúcej transformácii juhoslovanskej federácie na voľnú úniu. "Posolstvom je, že Solana prichádza, aby poskytol záverečný impulz (pre dohodu)," uviedla Solanova hovorkyňa Cristina Gallach. Pod tlakom z Bruselu dospeli zostávajúce dve juhoslovanské republiky po desaťročí krviprelievania na Balkáne v marci k rámcovej dohode o zrušení federácie. Odvtedy sa však nevedia dohodnúť na detailoch únie, ktorá by ju mala nahradiť. Západní politici vyzvali obe strany na dosiahnutie dohody čo najskôr s varovaním, že ak sa im to nepodarí, oddiali to nastolenie bližších zväzkov so zvyškom Európy.
TRANSFORM: Desať rokov nemecko-slovenskej spolupráce
Desať rokov úspešnej spolupráce v rámci programu Transform si na spoločnom slávnostnom stretnutí v piatok pripomenú zástupcovia slovenskej vlády, spolkových ministerstiev a nemeckého veľvyslanectva v SR. Program, podporovaný nemeckou vládou, od roku 1993 podporuje proces prechodu Slovenska na sociálne orientovanú trhovú ekonomiku a budovanie demokracie. Na tento účel sa za obdobie posledných desiatich rokov vynaložilo viac ako 30 miliónov eur. Realizované projekty boli zamerané na poradenstvo slovenskej vláde a ministerstvám, vzdelávanie pracovníkov štátnej administratívy a justície, podporu súkromného podnikateľského sektora, až po vzdelávanie odborných a vedúcich pracovníkov a odštátnenie hospodárstva.
EMÚ: Ekonomika eurozóny sa trápi, Nemecko na pranieri
Jednou z úloh Ekonomickej a menovej únie (EMÚ) bolo upevniť ekonomickú konvergenciu medzi členskými štátmi. Stal sa však pravý opak - a vinníkom je Nemecko. Najväčšia európska ekonomika, ktorá tvorí tretinu hospodárskeho výkonu eurozóny, zažíva posledné dva roky ťažký útlm. Krajina porušila rozpočtové pravidlá menovej únie, ktorých prijatie sama presadila, a stala sa tmavou škvrnou na ekonomickom výhľade celého regiónu. Prezident Bundesbanky Ernst Welteke minulý týždeň označil zmienenú divergenciu za zatiaľ najmenej uspokojivý faktor od vzniku menovej únie a zdôraznil, aká dôležitá by bola reforma nemeckého trhu práce. "Pre ľudí ako Welteke je prekvapením, aké veľké sú rozdiely medzi Nemeckom a ostatnými," povedal Tony Dolphin, analytik spoločnosti Henderson Global Investors. "Nebezpečenstvo spočíva v tom, že (Nemecko) svojím ochabnutím vysaje ekonomickú vitalitu z celej eurozóny," dodal.
EÚ: Dohoda o spoločnej trestnej sadzbe za pašovanie ľudí
Ministri vnútra EÚ vo štvrtok podporili prijatie spoločných trestných podmienok pre pašerákov ľudí, aby zabezpečili, že kriminálnici nebudú zneužívať miernejší trestný systém v niektorej krajine. Podľa novej dohody členské štáty únie stanovia trestnú sadzbu minimálne osem rokov za pašovanie ilegálnych imigrantov za peniaze. Kvôli rozdielu medzi národnými súdnymi systémami v rámci EÚ, niektoré členské krajiny budú mať umožnené uložiť tresty vo výške šesť rokov. Británia, Francúzsko a Taliansko zas oznámili, že za pašovanie ľudí stanovia sadzbu najmenej desať rokov.
BRITÁNIA: Viac au-pair(iek) dostane možnosť pracovať v krajine
Britské rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť celodennú opatrovateľku detí, dostali v utorok ponuku od premiéra Tonyho Blaira zobrať si opatrovateľku - au pair. (Znamená to rovný s rovným. Ako au-pair môže opatrovateľka či opatrovateľ žiť ako súčasť rodiny v jej dome, mať vlastnú izbu a stravovanie s rodinou. Za jej pohostinnosť sa odpláca pomocou s deťmi a s domácnosťou.) Blair oznámil verejnosti svoje plány povoliť o niekoľko tisíc viac opatrovateľkám vstup do krajiny. Píše britský Daily Telegraph. Momentálne prichádza do Británie zo 17 krajín mimo Európskej únie, ako je Malta, Bosna a Švajčiarsko 12 000 au-pairiek (óperiek) v rámci programu kultúrnej výmeny. Z toho je asi 400 chlapcov.
EÚ: Barnier vníma pokrok Slovenska, ale zostáva ostražitý
Komisár Európskej únie (EÚ) pre regionálnu politiku Michel Barnier vníma pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo v príprave na čerpanie štrukturálnych fondov po vstupe do únie, ale zostáva ostražitý, keďže podľa jeho slov treba naďalej zlepšovať koordináciu medzi ministerstvami, budovať regionálne štruktúry a dokončiť národný plán regionálneho rozvoja. "Uzavretím kapitoly Regionálna politika sa nič neskončilo, ale naopak všetko sa len začalo. Aj keď došlo k zlepšeniu koordinácie medzi ministerstvami a k pokroku pri využívaní programu ISPA, treba ešte lepšiu koordináciu, treba posilniť regionálne štruktúry, pripraviť sa na predkladanie kvalitných projektov," povedal Barnier. Komisár varoval, že Európska komisia (EK) bude od Slovenska, ale aj od ďalších kandidátov, ako aj od súčasných členov únie, neľútostne požadovať, aby pri čerpaní fondov postupovali transparentne a uplatňovali všetky pravidlá EÚ.
CSÁKY: Rok 2003 bude kľúčový, začne sa príprava projektov
Podpredseda vlády SR Pál Csáky vyjadril vo štvrtok v Bruseli presvedčenie, že Slovensko sa do termínu vstupu do Európskej únie (EÚ) dobre pripraví na riadenie a účinné využívanie európskych štrukturálnych fondov. "Máme rok na to, aby sme sa dobre pripravili a odstránili zostávajúce problémy, som presvedčený, že to urobíme," povedal Csáky po stretnutí s komisár EÚ pre regionálnu politiku Michelom Barnierom. Ten napriek konštatovanému pokroku nástojil na zlepšení medzirezortnej koordinácie, dobudovaní regionálnych štruktúr, posilnení administratívnych kapacít a dokončení národného plánu regionálneho rozvoja. Podľa Csákyho je dôležité, aby Slovensko v priebehu druhého polroku 2003 pripravilo konkrétne a kvalitné projekty a nečakalo až na rok 2004, kedy sa stane členom únie.
RAKÚSKO: Schuster zablahoželal Schüsselovi k volebnému úspechu
K výraznému úspechu v predčasných parlamentných voľbách zablahoželal dnes telefonicky prezident Rudolf Schuster predsedovi Rakúskej ľudovej strany Wolfgangovi Schüsselovi. Schuster ocenil vysokú účasť občanov vo voľbách, čo podľa neho svedčí o vysokej politickej kultúre rakúskych voličov a ich zodpovednosti za ďalší vývoj nielen v Rakúsku, ale v celom európskom priestore. Prezident Schuster tlmočil presvedčenie, že dobré susedské vzťahy s Rakúskom sa budú naďalej prehlbovať, pričom vzájomnú spoluprácu krajín označil za dobrú. Rakúsky kancelár Schustera ubezpečil, že v otázke rozširovania Európskej únie bude Rakúsko podporovať jej rozšírenie tak, ako ho naplánovala únia.
ANKARA: Parlament vyslovil dôveru novej vláde
Tureckému premiérovi Abdulláhovi Gülovi vyslovil vo štvrtok parlament dôveru. Zároveň tak schválil jeho vládu, prvýkrát po 15 rokov zloženú z ministrov jednej politickej strany, (Strana spravodlivosti a rozvoja - AKP). Vláda sľúbila zaviesť široké sociálne a ekonomické reformy. V 550-člennom parlamente získala AKP po parlamentných voľbách v septembri 365 hlasov. Predsedom strany je Recep Tayyipan Erdogan, ktorý pre svoje podnecovanie k islamizmu v minulosti nemôže zastávať post premiéra.
UKRAJINA: EÚ odmieta zvýšiť kvóty pre dovoz pšenice
Bývalý podpredseda vlády Ukrajiny pre poľnohospodárstvo Leonid Kozačenko vo štvrtok informoval, že Európska únia (EÚ) odmietla žiadosť Ukrajiny zvýšiť vývozné kvóty na pšenicu. Kozačenko, ktorý bol poverený rokovaním s európskou pätnástkou, sa však postu musel v utorok vzdať a na jeho miesto nastúpil vo štvrtok Ivan
"Naše predbežné rozhovory ukázali, že EÚ nezvýši svoje importné kvóty," uviedol Kozačenko v reakcii na závery rokovaní v Bruseli začiatkom týždňa. Nový podpredseda vlády Ukrajiny pre agrorezort sa k situácii zatiaľ nevyjadril. EÚ uviedla, že celkové importné kvóty na pšenicu zavedie od začiatku nasledujúceho roka, pričom nečlenské krajiny európskeho bloku, okrem Spojených štátov a Kanady, budú môcť dovážať do regiónu iba 2,4 milióna ton podľa osobitnej tarifnej sadzby.
EÚ: EK sa k slovensko-maďarskému sporu nevyjadruje, skúma novelu
Európska komisia (EK) sa nechce v tejto chvíli vyjadriť o obsahu návrhu novely takzvaného maďarského krajanského zákona, pretože ho ešte starostlivo skúma. Ako vo štvrtok v Bruseli uviedol hovorca EK, komisár pre rozšírenie Günter Verheugen je ohľadom tejto veci v úzkom kontakte s premiérmi Slovenska a Maďarska. V EK odmietli čo len naznačiť, či je novela krokom k zosúladeniu zákona s legislatívou EÚ alebo či sú pretrvávajúce výhrady Slovenska k nej opodstatnené. Hovorcovia EK dali najavo, že svojimi diplomatickými kanálmi sa bude komisia snažiť napomôcť vyriešeniu tohto sporu.
EÚ: Belgicko nechce ohroziť ratifikáciu prístupovej zmluvy
Belgicko uistilo kandidátske krajiny, že sa s ratifikáciou budúcej Zmluvy o vstupe do Európskej únie (EÚ) bude ponáhľať, aby neohrozilo cieľ, ktorým je rozšírenie únie v máji 2004. Informoval o tom predseda belgickej Poslaneckej snemovne Herman De Croo. Práve táto krajina sa doteraz z technického hľadiska považovala sa možný dôvod nepredvídaného predĺženia ratifikačného procesu. Najmä kvôli obavám, že parlamenty členských krajín EÚ by nemali dostatočný čas na ratifikáciu Zmluvy o vstupe desiatich kandidátskych krajín, rozhodli nedávno šéfovia diplomacií európskej pätnástky posunúť termín rozšírenia až na 1. máj 2004. Vyvíjanie časového tlaku na parlamenty členských štátov by podľa Bruselu bolo kontraproduktívne a mohlo by sťažiť celý schvaľovací
ŠVÉDSKO: Ďalší prieskum spochybňuje podporu euru
Deň predtým ako sa predstavitelia politickí strán vo Švédsku stretnú, aby prediskutovali termín ďalšieho referenda o pristúpení k euru niekedy v roku 2003, verejná mienka naznačuje pochybnosti o správnosti tohto kroku. Podľa prieskumu Demoskopu na objednávku Deutsche Bank, ktorého výsledky boli zverejnené vo štvrtok, má tábor "áno" i tábor "nie" zhruba rovnakú 43 percentnú podporu, kým zvyšok respondentov sa zaradil medzi nerozhodnutých. Trend však smeruje skôr k euroskepticizmu.
SR: Grécky veľvyslanec s Figeľom o prioritách gréckeho predsedníctva
O prípravách Grécka na prevzatie predsedníctva v Európskej únii (EÚ) od 1. januára budúceho roku informoval vo štvrtok predsedu Zahraničného výboru NR SR a hlavného vyjednávača SR s EÚ Jána Figeľa veľvyslanec Gréckej republiky v SR Efstathios Daras. Ako po stretnutí pre agentúru SITA povedal Figeľ, za hlavnú agendu predsedníctva považuje Grécko úspešné zavŕšenie rozšírenia únie podpisom prístupových zmlúv v apríli v Aténach so všetkými desiatimi kandidátskymi krajinami. Pre Grécko je veľmi citlivá otázka Cypru. "Ak sa nedosiahne dohoda o riešení cyperskej otázky do 12. decembra, tak ako to navrhuje generálny tajomník OSN, Grécko bude trvať na tom, aby Cyperská republika bola do únie prijatá na základe záverov summitu v Helsinkách," povedal Figeľ.
EÚ: Program celoeurópskej výmeny údajov sa rozšíri
Od januára budúceho roku sa rozšíri program výmeny údajov medzi orgánmi verejnej správy v kandidátskych krajinách a správnymi orgánmi členských štátov Európskej únie o ďalších deväť krajín. Podľa internetových stránok Delegácie Európskej komisie (EK) v Českej republike o tom tento týždeň rozhodla EK. Výmena údajov prebieha doteraz iba medzi krajinami EÚ, Poľskom a Slovinskom. Týka sa hlavne uplatňovania právneho systému únie, presadzovania pravidiel vnútorného trhu alebo poskytovania služieb verejnej správy občanom a podnikom prostredníctvom internetu. Od 1. januára 2003 sa do programu výmeny údajov zapoja popri ČR ešte Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko.
PRODI: Apeluje na realizmus kandidátskych krajín
Predseda Európskej komisie Romano Prodi vo štvrtok apeloval na kandidátske krajiny, aby urobili ústupky s cieľom zaistiť hladké uzavretie prístupových rokovaní na summite Európskej únie, ktorý bude o dva týždne v Kodani. Dánske predsedníctvo zároveň upozornilo, že neukončenie negociácií na vrcholnej schôdzke európskych lídrov 12. až 13. decembra by mohlo odložiť ich vstup do únie až do roku 2007. "Naozaj chcem zdôrazniť všetkým kandidátskym krajinám, že v týchto dňoch musíme dosiahnuť kompromisy, musíme dosiahnuť dohody," uviedol Prodi pred novinármi po stretnutí s prezidentom Estónska Arnoldom Ruutelom. "Nie je možné, aby sme boli na oboch stranách stopercentne spokojní (so záverečným balíkom), ale ide o to, že je to obrovská historická udalosť. Musíme spolupracovať s cieľom nájsť uspokojujúce riešenia," zdôraznil.
EÚ: Kto sa v decembri nedohodne, vstúpi do únie v roku 2007
Dánsko, v súčasnosti predsedajúca krajina Európskej únie (EÚ), varovalo kandidátske krajiny, že ak neukončia prístupové rokovania na decembrovom summite v Kodani, môže sa ich prijatie do únie oneskoriť do roku 2007. "Ak niektorá z kandidátskych krajín neuzavrie rokovania na summite v Kodani, s najväčšou pravdepodobnosťou vstúpi (do EÚ) až s Bulharskom a Rumunskom," uviedol dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen pre štvrtkové vydanie denníka Jyllands-Posten. Dánsko predstavilo na začiatku týždňa návrh finančných podmienok rozšírenia, ktorý chápe ako maximálny možný ústupok budúcim členským krajinám. Rasmussen naznačil, že odmietnutie týchto podmienok by mohlo ohroziť historický proces rozšírenia o štáty zo strednej a východnej Európy.
VERHEUGEN: Krajanský zákon sa musí uplatniť po dohode so susedmi
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen dementoval vo štvrtok v Bruseli informácie, podľa ktorých Európska komisia odsúhlasila návrh novely zákona o zahraničných Maďaroch. Zdôraznil, že návrh komisia iba skúma, ale jej postoj k záležitosti sa nezmení. "Naša pozícia je nezmenená, a nikdy sa nezmení, zákon musí byť v súlade s odporúčaniami Benátskej komisie, a jeho uplatňovanie musí byť po dohode so susednými štátmi," povedal Verheugen po stretnutí s vicepremiérom SR Pálom Csákym. Komisár poznamenal, že ide o bilaterálnu záležitosť medzi Slovenskom a Maďarskom, pričom pripomenul, že EK vždy podporovala obe krajiny, aby o veci diskutovali a našli obojstranne prijateľné riešenie. Dodal, že nebude robiť medzi Slovenskom a Maďarskom sprostredkovateľa, a ani ho o to nikto nepožiadal.


hd
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 759
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 592
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 616
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 588
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 356
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 118
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu