Popri knihách sa v posledných desaťročiach stali mimoriadne ob-ľúbenými vianočnými darčekmi hudobné nosiče. V minulosti kultivovaní ľudia obdarovávali svojich blízkych gramofónovými platňami, ktoré sa na výslní poslucháčskej obľuby držali mimoriadne dlho; neskôr magnetofónovými pásmi. Dnes prevažujú, pomaly dožívajúce, magnetofónové kazety a predovšetkým kompaktné platne - cédečka. O slovo sa hlásia i nové médiá, skryté za skratkami DVD, SACD, či minidisky. V prípade hudobných nosičov však, našťastie, vždy viac zaujímal ľudí obsah, než forma. Čo teda obsahujú naše hudobné vianočné darčeky?
Vianoce sú sviatkami trvalých hodnôt, preto našu pozornosť upriamime na hudbu, ktorá, vďaka svojej kvalite, v skúške času suverénne obstála na výbornú a právom ju dnes voláme hudbou klasickou. V našich zemepisných šírkach je zaužívaný aj názov vážna hudba. Kto sa však týmto žánrom zaoberá viac, veľmi dobre vie, že toto pomenovanie nie je veľmi výstižné. Presnejšie by bolo, snáď, pomenovanie hudba seriózna, či umelecká. Klasickej hudby je v ponuke našich špecializovaných predajní pomerne veľké množstvo, takže tu je niekoľko informácií, ako sa v tomto množstve orientovať. Klasiku si poslucháč vyberá podľa dvoch základných kritérií: podľa skladateľa alebo podľa interpreta. Výber podľa skladateľa spočíva vo vyhľadaní, buď konkrétnej skladby, alebo náhodný výber diela autora, ktorý je nám známy a radi by sme od neho spoznali aj čosi nové. Ak sme teda už rozhodnutí, ktorú skladbu ktorého skladateľa, v kvalitnom obchode môže nasledovať ďalšie kritérium: konkrétne dielo môžu mať vo viacerých interpretáciách, to znamená, že ho nahrali viacerí umelci v rozličnom čase a pre rozličné hudobné vydavateľstvá. Počet nahrávok toho istého diela závisí hlavne od jeho popularity medzi poslucháčmi. Všeobecne najpopulárnejšie diela Mozarta, Vivaldiho, či Verdiho sú väčšinou k dispozícii vo viacerých nahrávkach, kým pri skladbách menej známych, je tento výber užší. Pri niektorých zriedkavo uvá-dzaných dielach je dostupná iba jediná interpretácia. Nie nepodstatnú úlohu zohráva tiež cena hudobného nosiča, ktorá väčšinou vyjadruje atraktivitu konkrétnej nahrávky. Atraktivita však nemusí byť vždy priamo úmerná kvalite - aj ten najväčší virtuóz má nahrávky vydarené viac i menej. Ak je personál vašej predajne hudobných nosičov fundovaný, môže pri výbere pomôcť svojimi skúsenosťami. Ak nie, možno sa orientovať podľa mien etablovaných hudobníkov, alebo podľa toho, v akom vydavateľstve nahrávka vyšla. Vtedy je lepšie spoľahnúť sa na renomované firmy, u ktorých je menšie riziko zlej kúpy. Pri nákupe je tiež vhodné zistiť na obale hudobného nosiča rok, kedy bola nahrávka realizovaná, aby sme neskôr pri počúvaní neboli sklamaní technickou úrovňou. Všetky tieto kritériá však netreba brať doslovne, pretože v hudbe, ako v každom inom umení, platí predovšetkým krité-rium individuálne. Zjednodušene povedané, čo sa páči jednému, nemusí vyhovovať druhému, aj keby boli obaja hudobní experti.
Osvedčené vydavateľstvá
Uvádzam prehľad niekoľko hudobných vydavateľstiev, u ktorých je predpoklad kvalitných nahrávok:
EMI - Najstaršia gramofónová firma s obrovským katalógom kvalitných nahrávok. Systematicky sa venuje všetkým hudobným žánrom a spolupracuje so špičkovými interpretmi, predovšetkým britskými.
Deutsche Grammophon - Povestná nemecká kvalita, pravdepodobne najrešpektovanejšie hudobné vydavateľstvo. Kvalitný repertoár, precízne nahrávky výbornej technickej kvality, najväčšie interpretačné hviezdy.
DECCA - Tradičná britská firma orientovaná na svojich dlhoročných exkluzívnych interpretov, ktorým buduje obsiahly a zaujímavý repertoár. Najväčší operný katalóg s absolútnou speváckou špičkou. Excelentná technická kvalita nahrávok.
Philips - Holandská firma s ob-siahlym všeobecným repertoárom vynikajúcej kvality s dôrazom na komornú hudbu. V poslednom čase sa špecializuje aj na súčasnú klasiku a experimentálnu hudbu.
Warner Classics - Zastrešuje vydavateľstvá Teldec, Erato, Nonesuch a Finlandia. Repertoár, s mnohými exkluzívnymi umelcami, sa orientuje na barokovú hudbu a súčasnosť.
BMG - Tradičná značka s obsiahlym všeobecným katalógom a množstvom historických nahrávok.
Naxos - Vlastní najväčší katalóg klasickej hudby. Od začiatku svojej existencie kladie mimoriadny dôraz na cenovú dostupnosť svojich hudobných nosičov.
Telarc - Americké audiofilské vydavateľstvo špecializujúce sa na romantický repertoár so špičkovými americkými orchestrami. Bezkonkurenčná technická úroveň nahrávok.
Harmonia Mundi - Francúzske nezávislé vydavateľstvo s nádherným repertoárom starej hudby od gotiky po klasicizmus. Nahráva výlučne so špecialistami na historické hudobné nástroje.
Hyperion - Konzervatívne anglické vydavateľstvo je kritikou najviac oceňovaným labelom v oblasti klasickej hudby a okrem obsiahleho barokového a romantického repertoáru v autentickej interpretácii sa zameriava na zriedka nahrávané diela známych i menej frekventovaných skladateľov.
Opus 111 - Pomerne mladé, ale svetovou hudobnou kritikou mimoriadne rešpektované francúzske vydavateľstvo. Špecializuje sa na rarity renesančnej a barokovej hudby, hlavne talianskej proveniencie.
Auvidis - Podobne ako Harmonia Mundi sa špecializuje na autentickú interpretáciu starej hudby s dôrazom na oblasť Španielska a Francúzska.
ECM New Series - Nemecké kultové vydavateľstvo. Venuje sa predovšetkým súčasnej vážnej hudbe s mimoriadnym dôrazom na introvertnosť nahrávanej hudby. Má nezameniteľný hudobný štýl, ktorý reprezentujú aj typické, väčšinou čiernobiele umelecké fotografie na obaloch CD nosičov.
Ďalšie odporúčané vydavateľ-stvá: Supraphon, Sony Classical, Chandos, Opus, Melodija.
Nadčasový džez
Ďalším hudobným odvetvím, ktoré sa môže pýšiť nadčasovými hodnotami je džez. Počas svojej existencie sa vypracoval z podradných barov až do najhonosnejších koncertných sál celého sveta. Mnohí džezoví inštrumentalisti často dosiahnu takú hudobnú a technickú úroveň, že bez problémov interpretujú aj najnáročnejšie diela klasického repertoáru v špičkovej kvalite. Na rozdiel od klasickej hudby sú džezové nahrávky i tej istej skladby diametrálne odlišné, vďaka charakteristickej črte tejto hudby - improvizácii.
Prehľad najznámejších hudobných vydavateľstiev, venujúcich sa džezu:
Verve - Klasický label s najobsiahlejším katalógom s najväčšími hviezdami džezového neba. Vlastní tiež množstvo cenných historických nahrávok.
Telarc - Tak isto ako v klasike, je určite známy všetkým fanúšikom špičkovej audiotechniky. Jeho nahrávky patria po technickej stránke medzi absolútnu svetovú špičku a vyznačujú sa tiež vynikajúcou interpretačnou úrovňou. Žánrovo sa zameriava na súčasný džez a blues v klasickom duchu.
ECM - Podobne ako v klasickej hudbe, vlastní obsiahly kultový repertoár charakteristického introvertného komorného džezu so špičkovými svetovými džezmenmi.
Fantasy - Najväčší repertoár legendárnych džezových nahrávok.
Ďalšie odporúčané vydavateľ-stvá: Dreyfus, Enja, Arta, Jazzpoint, Blue Note, In-Akustik, Concord, EMI.
Typy na CD pod stromček:
Arvo Pärt - Orient & Occident
(ECM New Series, 2002)
Nový album jedného z najznámejších skladateľov súčasnej hudby. Významný prírastok do Pärtovskej diskografie prináša Swedish Radio Choir & Orchestra, diriguje Tonu Kaljuste.
Georg Frideric Handel - Omra mai fu
Árie, scény a inštrumentálna hudba z najslávnejších opier Georga Friderika Handela Admeto, Xerxes, Giulio Cesare, Radamisto, Rodelinda, Alcina a oratória Alexander‘s Feast. Spieva jeden z najvyhľadávanejších kontratenoristov súčasnosti Andreas Scholl, spoluúčinkuje orchester Akademie für Alte Musik Berlin.
Antonio Vivaldi - Concerto for the Prince of Poland
Výber symfónií a menej známych, no skvelých inštrumentálnych koncertov Antonia Vivaldiho v podaní súboru The Academy of Ancient Music, hrajúceho na originálnych barokových nástrojoch. Sólové husľové party prednáša a orchester diriguje Andrew Manze. Nahrávka vysoko ocenená renomovanými hudobnými časopismi Grammophone a BBC Music Magazine.
JOZEF ČERVENKA
manažér pre hudbu a galériu spoločnosti Divyd