y a podujmú sa na niekoľkotýždnovú rolu „zoosittera“. Ak sa situácia opakuje viac rokov za sebou stáva sa z neho bremeno viac ako nepríjemné. Riešenie je zrejme iba jedno. Reálne zváženie všetkých svojich možností pred rozhodnutím, o aké zviera som schopný sa počas jeho predpokladanej dĺžky života postarať. Nakoľko ste ochotný vzdať sa pohodlia a pokojného života, za a proti dať na misku váh a potom už si neskôr niet čo vyčítať.
Okno do sveta ticha
Máločo dokáže tak upokojiť ľudskú myseľ zaťaženú každodennými starosťami, ako pohľad do akvária, v ktorom sa v zelenkastom šere medzi stúpajúcimi bublinkami vzduchu pomaly vlnia rybičky pestrých farieb aj tvarov. Niet nad posedenie v tmavom byte pri rozsvietenom akváriu. Aj keď si väčšina z nás spojuje krásy vodného sveta hlavne s teplými morskými vodami, bežné akváriá bývajú väčšinou sladkovodné. Morské akvárium tiež nie je v súčasnosti nedosiahnuteľné, jeho zariadenie a údržba je však neobyčajne náročné na finančné pros-triedky čas a odborné vedomosti. Na počudovanie pre sladkovodné akvárium nie sú vhodné ryby a rastliny nachádza-júce sa v našej prírode, kvôli životnému režimu, ktorý vyžaduje striedanie ročných období. Preto väčšinu akvárií obývajú ryby a rastliny pochádzajúce s tropických riek a jazier Afriky, Ázie a Strednej či Južnej Ameriky. A vyberať je skutočne z čoho.
Viac než dekorácia
Na rozdiel od chovu iných zvierat, ktoré môžeme v košíčku odložiť na rôzne nenápadné miesta, akvárium vyžaduje pri umiestnení v byte špecifické podmienky. Ide o aspekt estetický a biologický. Estetický vyplýva predovšetkým z relaxačnej funkcie akvária v priestore. V byte môže túto funkciu plniť v obývačke (ako protipól televízie, alebo krbu), pracovni či detskej izbe. Malo by byť umiestnené pri-bližne vo výške očí sediaceho človeka, aby bolo vidieť dno, pretože vyššie umiestnenie poskytuje menej zaujímavý pohľad na hladinu, kde sú umiestnené technické zariadenia k osvetleniu, filtrácii a iné. Naj-obvyklejšie a tiež najvhodnejšie je umiestniť akvárium ku stene. S tým súvisí aj správne rozhodnutie aké má byť veľké, akého tvaru a dizajnu. Klasické akvárium je obdĺžnikového tvaru pričom dĺžka je zhruba dvojnásobkom výšky, optimálny objem je cca 300 litrov, čo nie je v žiadnom prípade podmienkou. Akváriá umiestnené do rohu majú originálny vzhľad a naviac šetria priestor. Úplne nevhodné sú rôzne sklenené gule, v ktorých ryby na malom nečlenenom a neprirodzenom priestore trpia neustálym stresom. Konečná voľba je obvykle kompromisom medzi prianím a možnosťami. Aj 20 litrová nádrž môže priniesť veľa radosti - predovšetkým deťom, s veľ-kou pravdepodobnosťou, ale časom upadne pre nezáujem pretože skôr ako pohľad do podvodnej ríše pripomína väzenie pre niekoľko rybiek a rastlín. Pritom 200 litrov nie je tak veľa, keď si uvedomíme, že to predstavuje napríklad hranol s dĺžkou 80 cm výškou 60 cm šírkou približne 40 cm. Z biologického hľadiska je úplne nevhodné miesto, kam dopadajú priame slnečné lúče. Príliš veľa svetla totiž podporuje rast rias i vodných rastlín. Výhodnejšie sú preto všetky ostatné, hoci aj tmavé miesta, pretože prípadný nedostatok svetla môžeme bez problému doplniť umelými zdrojmi. Osvetľovacie telesá vyrábané špeciálne pre akváriá sú bezpečné, ale aj estetické a účelné. Najnovšie typy sú vyrábané už ako súčasť krytu kde sa nachádzajú aj ostatné segmenty potrebné na úspešný chov. Sú to otvory na podávanie potravy, prvky na ovládanie teploty vody a dokonca aj programovateľné vypínače ovládajúce, napr. osvetlenie, automatické kŕmenie a iné. Treba však dodať pre tých menej náročných, že pri bežných podmienkach, nenáročnom type rýb a správnom osadení akvária sa pokojne zaobídete bez ohrievacieho či okysličovacieho telesa.
Obraz živej prírody
Máme už akvárium aj nevyhnutné technické zariadenia, tak nastal čas pre jeho zariaďovanie. K úspešnému výsledku by sme sa mali dopracovať rešpektovaním určitého prirodzeného prostredia v danej oblasti napr. riek amazonského pralesa, africké jazerá atď. Nevyberáme príliš veľa druhov rýb, čím sa jednak vyvarujeme vzniku gýča, ale dosiahneme aj lepšie fungujúci biosystém a spokojnejšie rybičky. Dno tvorené prepraným riečnym pieskom sa má zvažovať k čelnému sklu. Tu by mal zostať volnejší priestor dovoľujúci rybám voľný pohyb. Rastliny sadíme podľa pravidla: čím vyššia tým bližšie k zadnému sklu. Vhodnou dekoráciou sú kamene, v celej nádrži by ale mal byť len jeden druh horniny a to taká, ktorá nemení chemickú reakciu vody (napr. žula, čadič, kremeň, bridlica). Oproti tomu rôzne hrady, truhlice s pokladmi, plastové víly či potápači sú dôkazom o absencii vkusu. Rovnako aj plastové rastliny.
Pravidlá života pod hladinou
Pri nákupe rýb je akýmsi nepísaným pravidlom: čím lacnejšia tým ľahšie sa rozmnožuje a tým lepšie znáša podmienky v akváriách. Dobré je ale prečítať si o zvolenom druhu niektorú z bežných príručiek. Niektoré druhy rýb si rady prestavujú dno podľa svojich predstáv, iné terorizujú spolubývajúce alebo majú iné špeciálne nároky. Ak máme akvárium zariadené a osadené rastlinami, môžeme začať s napúšťaním vody. Najlepšie je položiť na dno papier, aby sa nezvírilo a rastliny nevyplavili. Potom musíme niekoľko dní až týždňov vyčkať kým nádrž osadíme rybami. Čerstvá voda z našich vodovodných potrubí totiž môže našich nových zverencov ľahko zahubiť. Rastliny a mikroorganizmy potrebujú čas na ustálenie chemickej a biologickej rovnováhy. Počet rýb v akváriu závisí predovšetkým na konkrétnom druhu, veľkosti rýb, množstve rastlín, okysličení atd. S kŕmením rýb je lepšie to nepreháňať - podobne ako u ľudí platí, že hlad je v podstate zdravý. Okrem toho zbytky krmiva zahnívajú na dne a zakaľujú vodu. Pri tvorbe rias pomôže zmiernenie osvetlenia, alebo vysadenie sumčekov (rod Ancistrus), ktorí fungujú ako dokonalá škrabka.
Z času na čas bude potrebné odstrániť usadený kal či pretrhať prebujnelé rastlinstvo inak, ale inak má správne založená prevádzkovaná nádrž rada pokoj. Na rozdiel od iných druhov domácich miláčikov pokojne prežije aj niekoľkotýždňovú neprítomnosť majiteľa.
BEÁTA PLACHÁ