Knižka je úžasná vec: môžete si ju napríklad zobrať na dlhú cestu, vyplní vám večer, keď sa potrebujete trošku odreagovať a v televízii idú samé hlúposti. Z kníh sa dozviete veľa zaujímavých vecí, ktoré vám vo filme možno uniknú: v nej sa totiž môžete vrátiť späť a znova si prečítať vety, ktoré vám zmizli z hlavy, pretože zazvonil telefón alebo sa rozplakalo dieťa.
„Deti nevedia čítať, majú slabú slovnú zásobu a nevedia sa vyjadrovať,“ sťažujú sa učitelia a hovoria, že len malá časť školákov číta knižky. Mnohí ľudia tvrdia, že na vine je televízia, počítačové hry a rodičia, ktorí deti nenaučili mať ku knižkám vzťah. Odborníci preto odporúčajú: „Čítajte deťom od malička aspoň rozprávky pred spaním. Kupujte im knižky s peknými obrázkami, tie pritiahnú ich záujem aj k textu. Keď sa naučia čítať v detstve, knižky ich už nepustia. Nedovoľte im vysedávať pred televíziou iba preto, že chcete mať od nich na hodinku pokoj.“
Čítanie sa začína rozprávkou
Ideálnym časom na čítanie by mohli byť aj Vianoce. Jednak je knižka ešte stále pre mnohých vďačným darčekom a cez sviatky máme viac času, jednak je v mestách v tomto období väčšinou nepríjemná pľušť. Vtedy sa môžeme usalašiť doma v teple a - čítať. Aj tie deti, ktoré ešte samé čítať nevedia, pozerajú si aspoň obrázky a chodia za rodičmi: mami, oci, prečítaj mi rozprávku. „Kým boli deti malé, čítali sme si rozprávky a príbehy. Mali to veľmi radi,“ hovorí Zuzana Martinková. „Keď trošku vyrástli, preorientovali sa na encyklopédie. Asi aj pod vplyvom manžela, ktorý už iné knihy takmer nepozná. Máme doma množstvo knižiek o mineráloch, o stromoch, o hubách. Syna fascinujú tie o jedovatých zvieratách a lietadlách, dcéra má rada knihy o koňoch. Ale keď jej ponúkam dobrodružnú knižku, ktorú som mala rada ja ako dieťa, prečíta si pár strán a odloží ju.“
Akým jazykom hovoria knihy
Aj keď učitelia nízko hodnotia čitateľské schopnosti našich detí, podľa výskumov až 71 percent štrnásťročných Slovákov číta noviny. Pracovníci knižníc tiež tvrdia, že to s malými čitateľmi nie je až také zlé. Vidia však aj to, že deti sa čoraz viac zaujímajú o kratšie texty - mnohé si chodia do knižníc prečítať napríklad časopisy. Obrovský úspech Harryho Pottera, rozvíril vodu - prečo tieto príbehy deti čítajú ako divé?
Mnohým rodičom sa podarilo pomocou Harryho prelomiť nezáujem svojich potomkov o čítanie dlhších príbehov. Tento „potterovský“ návrat k čítaniu otvoril diskusiu o tom, čo ešte môžu dať dnešným deťom knižky, ktoré staršia generácia pozná takmer naspamäť. A najmä: akým hovoria jazykom. „Aj ja si myslím, že Harry Potter nie sú len pútavé príbehy,“ hovorí Ľubomíra Soldánová z vydavateľstva Mladé letá. „Táto knižka jednoducho rozpráva jazykom, ktorý je dnešným deťom zrozumiteľný a blízky. Aj my máme niekoľko obľúbených titulov, aj keď s Harrym celkom súťažiť nemôžu: sú to aj klasickí Traja Pátrači - už sme vydali štyridsať jedna dielov. Ale myslím si, že ktorákoľ-vek kniha je dobrá, ak sa vďaka nej deti naučia čítať. Potom lepšie rozumejú aj textom v učebniciach. Niektoré klasické texty samozrejme už treba prerozprávať - klasické Dobšinského rozprávky sú pretlmočené ďalšími autormi, inak by im dnešné deti vôbec nerozumeli. Tento problém je aj pri mnohých knihách z takzvaného zlatého fondu slovenskej literatúry. Čenkovej deti sú napríklad ťažkou literatúrou aj pre väčšinu dospelých. Takéto knižky už deťom kupujú iba staré mamy.“
Všetkého veľa škodí
Podľa francúzskeho sociálneho psychológa André Renoira nie je zdravé, ak deti príliš veľa času trávia čítaním. Tieto deti vraj nie sú múdrejšie, ale zato bývajú mnohé telesne menej zdatné, menej komunikatívne, a ak aj majú vedomosti nevedia ich uplatniť. Tento psychológ dlhodobým výskumom zistil, že pre knihomoľov je kniha drogou, že sa do bezpečného sveta za jej stránkami uchyľujú z neschopnosti žiť reálny život. Nie-ktorí majú dokonca narušený psychický vývoj, pretože čítajú aj knihy, ktoré sú pre nich nevhodné. Renomované vydavateľstvá sa preto snažia „nepodbiehať“ svojim zákazníkom a snažia sa o to, aby text aj ilustrácie mali umeleckú hodnotu. „Asi je pravda, že v konkurencii s rôznymi verziami disneyoviek sme v nevýhode, ale snažíme sa udržať kvalitu. Keď sa im bude predkladať aj tá kultúrnejšia alternatíva, snáď aspoň niektoré uvidia rozdiel. V Čechách vraj už zaznamenali obrat - deti začali viac čítať, predáva sa viac knižiek. Dúfajme, že táto čitateľská vlne príde aj k nám.“, dodáva Ľ. Soldánová
MONA GÁLIKOVÁ