BRATISLAVA – Schodok v zahraničnom obchode sa v októbri rapídne zhoršil. Za prvých desať mesiacov roka je obchodná bilancia v takmer 74-miliardovom mínuse – len o necelé percento nižšom ako vlani.
Po optimistickom lete tak už druhý mesiac výsledky obchodu sklamali. Októbrový deficit spočítali štatistici na 13 miliárd korún, čo je najviac od decembra minulého roka. Zároveň je dvojnásobný oproti väčšine mesiacov tohto roka. „Musíme sa vyrovnať s faktom, že zlepšenie bolo len dočasné,“ povedal Pavol Ondriska, analytik zo spoločnosti Slávia Capital.
Príčinou neočakávane vysokého schodku je rastúca priepasť medzi hodnotou dovozu a toho, čo dokážeme na zahraničných trhoch predať. Dovoz rástol 12,5-percentným tempom a predbehol rast exportu, ktorý sa dokázal oproti vlaňajšku zvýšiť iba o osem percent. „Bez oživenia ekonomík Európskej únie k výraznejšiemu zlepšeniu u nás nedôjde,“ myslí si Ondriska.
Pred nami sú pritom ešte posledné dva mesiace roku, ktoré tradične prinášajú veľmi vysoké deficity. Celoročný mínus v obchode sa môže priblížiť k hranici sto miliárd, ktorú prekročil prvý raz vlani. „Náš odhad je stále 95 miliárd, oproti ostatným analytikom pesimistickejší, ak však trend bude pokračovať, môže sa zmeniť na veľmi optimistický,“ povedal Ľudovít Ódor zo Slovenskej ratingovej agentúry.
Napriek tomu je tento rok v niečom odlišný – vplyvom rastu ekonomiky je podiel deficitu na HDP nižší. Okrem toho vývoz stabilne rastie, minulý mesiac opäť na rekordnú úroveň, a spomalenie na jednocifernú hodnotu spôsobilo podľa analytikov posilnenie koruny voči euru. „Vývoz je určite v lepšej kondícii ako vlani,“ myslí si Viliam Pätoprstý z UniBanky.
Vysoký schodok teda spôsobujú predovšetkým dovozy. Ich rast popoháňajú blížiace sa Vianoce, očakávané zdražovanie v novom roku a vyššie reálne príjmy ľudí. „Vysoko narástli oproti priemeru za predošlé mesiace dovozy vyslovene spotrebných tovarov, ako sú textílie, obuv a potraviny,“ povedal Michal Džačovský z Poštovej banky.
Nezvyšuje sa však len spotrebný dopyt, upozorňujú analytici, ale aj firmy nakupujú v zahraničí viac technológií. Obchod pritom ovplyvnili tiež septembrové voľby. „Vysoký rast dovozu v septembri a októbri a najmä ich štruktúra signalizuje, že sa počas týchto mesiacov uskutočnil aj dovoz, ktorý pred voľbami podniky odkladali,“ poznamenal Róbert Prega z Tatra banky.
Nepriaznivý vplyv hospodárenia štátu na obchod stále pretrváva. „Verejná správa je zrejme aj naďalej značným konzumentom dovozov, pretože mesačné deficity obchodnej bilancie sú vysoko závislé od mesačných deficitov štátneho rozpočtu,“ upozornil Pätoprstý.
Hoci po balíčku ekonomických opatrení by sa mohol schodok budúci rok stabilizovať, ak nie opäť znižovať, ekonómovia nepredpokladajú v najbližšom čase ďalšie zlacňovanie peňazí Národnou bankou. Tá totiž vníma obchodný deficit ako vážnu hrozbu stability ekonomiky.
JANA BRONDOŠOVÁ