
Tatiana Štulrajterová šéfuje Spojeným štátom balogským. Obec má 44 kilometrov ciest, už teraz sa pripravuje na zimu - chlapi doviezli posyp, starostka ukazuje kam ho treba uložiť. FOTO SME - PAVOL MAJER
Asi najznámejšou obcou v okrese plnom starostiek je Čierny Balog, najmä v lete plný turistov zvedavých na Čiernohronskú železničku. Toto leto sa však obec dostala do novín aj „vďaka“ povodniam. „Na dovolenku? Tento rok sme chceli ísť, ale potom prišli povodne,“ hovorí starostka Tatiana Štulrajterová. Manžel s chlapcami chodili na ryby, ona zostala v obci.
„Podporujem ju, je šikovná. Po predošlom starostovi zostala obec zadlžená, a ona vedela, ako na to,“ hovorí o svojej manželke pán Štulrajter. „Sme spolu dvanásť rokov, jej robota je náročná, ja mám tiež svoje záľuby – poľovníčim, rybárčim, som folklorista. Ale vieme to skĺbiť. Manželka má pochopenie pre mňa, ja pre ňu.“
Pán Štulrajter je pre manželku veľkou oporou, popoludnia trávi s deťmi, keď treba, navarí, uprace. A keď sa nestíha veľké upratovanie pred sviatkami, prídu starostke pomôcť aj kamarátky.
Čierny Balog je príšerne dlhá obec, asi 13 kilometrov. Má osem častí. Miestni ju volajú Spojené štáty balocké. Manželia sú z opačných koncov, za nastávajúcou chodil mladý pán Štulrajter pešo cez kopec. Takmer 50 kilometrov miestnych komunikácií spôsobuje starostke problémy až teraz – keď sa o ne treba v zime postarať.
Tatiana Štulrajterová zdedila pred štyrmi rokmi obec s takmer päťmiliónovými dlhmi a 3,5-miliónovými úvermi. Oboje dokázala skresať o polovicu, pokračuje v kanalizácii obce, upravuje sa koryto Čierneho Hrona, aby sa zabránilo ďalším povodniam, rozvíja sa turizmus. Obec za korunu predala pozemky, na ktorých by malo vyrásť rekreačné stredisko – kto stihne postaviť do dvoch rokov, má pozemok, kto nie, platí. Ak postaví do piatich rokov, dvesto percent z ceny, ak to nestihne, vráti majetok obci. Nad Balogom už stojí koliba a novučký penzión.
V obci je aj nové komunikačné centrum, kde bežia rekvalifikačné počítačové kurzy. „Je to lukratívne, doteraz ich sem chodili robiť ľudia z Bratislavy.“ Teraz ich pre okolie robí Čierny Balog, zarobí a ceny pre miestnych sú symbolické.
V Čiernom Balogu sú štyri rómske osady. Škôlkarov vždy v osadách vyzdvihne asistentka. V škole im pomáha rómsky asistent. „U nás Rómovia riadne platia dane a poplatky. Kto si neplní povinnosti, nedostane potvrdenie na sociálnu dávku. Máme rôzne krúžky, snažíme sa vplývať na mladých, so starými už nič neurobíme.“