
Komisia ministerských úradníkov vybrala slogan „nepohostinný ako Slovák“. Z toho vychádza, že Slováci okrem svojej pohostinnosti vlastne nemajú žiadnu zlú vlastnosť. Prívlastok a karikatúra budú na tisíckach pohľadníc. Tie Európe potvrdia, aký zmysel pre humor máme - a že sme nepochybne „ešte vtipnejší“ ako Nemci.
Zmysel pre sebairóniu a schopnosť robiť si zo seba žarty nemá každý. Hovorí sa, že vtipy o lakomých Škótoch šíria najviac práve Škóti a aj autormi známych židovských vtipov sú väčšinou židia.
Literárny kritik Valér Mikula hovorí, že Slováci sú ešte stále pri používaní humoru v bežnej komunikácii veľmi opatrní. „Dávame si pozor, aby sme neboli zlomyseľní voči iným. To nás oprávňuje, aby sme potom neboli zlomyseľní ani k sebe.“
Humorom nesršia ani slovenskí politici. Jednými z mála výnimiek, u ktorých je zmysel pre humor neodškriepiteľný, sú František Mikloško či Milan Kňažko. Svojský suchý humor má aj Ján Čarnogurský. Horšie skončili pokusy o vtip v podaní Vladimíra Mečiara či Rudolfa Schustera. Sebairónia a zmysel pre humor sa však v našej politike zatiaľ veľmi nenosia.
„Politici majú stále pocit, že pri vyjadrovaní nie sú celkom svojprávni,“ tvrdí Mikula. Ich strohosť a vážnosť vo vyjadrovaní podľa Mikulu možno súvisí s ich obavou, že ak si urobia posmech zo seba, zároveň zosmiešnia svoju stranu či kolektív, vďaka ktorému v politike sú. „Človek, ktorý je sebavedomý a existuje sám za seba, s tým nemá problém.“
Sociologička Iveta Radičová zapochybovala o našej schopnosti sebairónie a sebareflexie, skôr si myslí, že Slováci sa radšej zabávajú na iných ako na sebe. „Akosi sme na tú svoju identitu ešte citliví. Možno preto, že sme ju ešte nikdy nemali presne definovanú,“ tvrdí. Slovensko je podľa nej ešte mladým štátom, ktorý sa snaží najprv ukázať, čo pozitívne prináša, a až potom to môže ironizovať.
Spisovateľka Oľga Feldeková hovorí, že Slováci majú veľkú túžbu stať sa svetoznámymi. „Každý zahraničný úspech, aj ten vymyslený, na Slováka zaberie,“ povedala. Myslí si, že pozná dosť Slovákov, ktorí majú zmysel pre sebairóniu, a to aj medzi politikmi. Za vtipného považuje napríklad Jozefa Banáša z ANO. So smiechom však dodala, že máme aj takých politikov, ktorí sú „vtipní proti svojej vôli“. Tých však nemenovala.
Predseda SMK Béla Bugár považuje za najvtipnejšieho slovenského politika Františka Mikloška. Na otázku, či si myslí o Slovákoch, že majú zmysel pre sebairóniu, odpovedal dosť tajuplne, možno pod vplyvom udalostí okolo maďarského krajanského zákona: „Slovenský národ vždy bojoval o samostatnosť a teraz tomu podriadil aj všetky svoje kroky. Z toho vyplývajú aj určité charakteristiky. Je oveľa citlivejší na odbúravanie právomocí štátu.“ (hr, rp)