BRATISLAVA – Premiér Mikuláš Dzurinda razantne odmietol novelu zákona o zahraničných Maďaroch, ktorú ponúkal jeho maďarský kolega Péter Medgyessy. V tejto chvíli sa čaká na postoj Európskej únie. Jej predstavitelia včera opatrne naznačili, že Dzurinda to prehnal. „Náhle napätie medzi Maďarskom a Slovenskom je poľutovaniahodné,“ odpovedal hovorca Európskej komisie Jonathan Faull na otázku, ako sa pozerá na Dzurindovu reakciu. Nemenovaný zdroj z Bruselu pre SME povedal, že Dzurindova reakcia je zvláštna, pretože dohoda vyzerala bezproblémovo.
Dzurindova pozícia sa môže iba zhoršiť, ak sa Maďarsko na novele zákona dohodne s Rumunmi. Už dnes do Budapešti príde rumunský premiér Adrian Nastase.
„Očakávam, že premiér Nastase sa s Medgyessym v Budapešti dohodne. Nevidím žiaden problém,“ povedal pre SME bývalý rumunský diplomat a politik Liviu Muresa, ktorý dobre pozná pomery v rumunskej zahraničnej politike.
„Nechcem však porovnávať maďarsko-slovenské a maďarsko-rumunské vzťahy. Zo strany nášho premiéra ide o výsledok množstva bilaterálnych stretnutí na nižšej úrovni.“ Podľa nemenovaného zdroja v Bruseli čakajú európski politici práve na výsledok stretnutia Medgyessyho s Nastasem.
Slovenské ministerstvo zahraničia odmieta, že by úniu znepokojilo Dzurindovo odmietnutie Medgyessyho novely. „My také informácie nemáme,“ tvrdí Miroslav Mojžita z ministerstva. Potvrdil Dzurindove slová, že únia stojí na strane slovenskej vlády.
„Je to jasné. Vieme veľmi dobre, že vysoký komisár pre národnostné menšiny má k novele zákona výhrady,“ povedal Mojžita. „Naša pozícia sa opiera aj o hodnotiacu správu Európskej komisie, ktorá mala k zákonu tiež výhrady. Je to jednoznačné.“
Vicepremiér Pál Csáky z SMK, naopak, tvrdí, že podľa jeho informácií Európe novela zákona neprekáža. Csákyho strana pôsobila ako sprostredkovateľ medzi oboma krajinami a sklamal ju Dzurindov zamietavý postoj. Csáky bol včera v Bruseli, kde hovoril okrem iných aj s komisárom pre rozšírenie Günterom Verheugenom.
Únia si jasný názor ešte neutvorila a k novele sa zatiaľ oficiálne nevyjadrila. „Stále ju študujeme. Nič viac nemôžem povedať,“ povedal pre SME hovorca komisára pre rozšírenie Jean-Christophe Filori.
„Samotný Brusel nemá doteraz jasno, ako vnímať zákon o zahraničných Maďaroch. Jedným sa zdá nie príliš prijateľný, iným v pohode. Závisí to aj od politickej orientácie jednotlivých hráčov,“ povedal pre SME nemenovaný zdroj.