
Inšpektori kontrolujú naozaj každé miesto. FOTO- REUTERS
pre atómovú energiu (MAAE) kontrolovalo strojárenskú továreň An-Nasr asi 30 kilometrov severne od metropoly.
V rovnakom čase prekvapili Iračanov odborníci Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) príchodom do laboratória na výrobu zvieracích vakcín v obci Al-Dawrá asi 25 kilometrov južne od Bagdadu. Toto laboratórium bolo v minulosti podozrievané z výroby biologických zbraní, napríklad aj antraxu.
Podľa očitých svedkov umožnili Iračania inšpektorom okamžitý vstup do oboch miest, i keď prišli opäť neohlásení. Odborníkov sprevádzali desiatky novinárov, ktorí však nesmeli do objektov vstúpiť.
Zdroje blízke predstaviteľom OSN pracujúcim v Bagdade však v rozhovore pre BBC naznačili, že vzhľadom na nedostatok finančných zdrojov nebol žiadny objekt, kde sídlia zbrojní inšpektori v Bagdade, preverený, či sa v ňom nachádzajú odpočúvacie zariadenia.
Podľa BBC je veľmi pravdepodobné, že Iračanov neprekvapil náhly príchod inšpekcie do lokality Al-Tahaddí, ktorá leží asi 25 kilometrov východne od Bagdadu, hoci malo ísť o prepadovú kontrolu.
Po stredajších prvých inšpekciách po štyroch rokoch si predstavitelia OSN pochvaľovali ústretovosť Iračanov. „Mohli sme urobiť všetko, čo sme chceli,“ povedal šéf tímu UNMOVIC Grék Dimitri Perricos. „Je to dobrý začiatok,“ poznamenal vedúci tímu MAAE Francúz Jacques Baute. Zdôraznil však, že úroveň spolupráce sa musí hodnotiť za dlhšie obdobie a že táto spolupráca musí byť trvalá.
Námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz označil postoj Iraku za nefalšovanú zmenu myslenia Saddáma Husajna. Vyslovil však názor, že ak bude Irak trvať na stanovisku, že nevlastní žiadne zbrane hromadného ničenia, bude sa to považovať za znak nedostatočnej spolupráce.
V nadchádzajúcich dňoch sa počet inšpektorov bude postupne zvyšovať, rovnako ako počet inšpekcií. Odborníci by v budúcich mesiacoch mali navštíviť tisícku objektov. Na konci roka by mala overovať zbrojné programy v Iraku stovka odborníkov OSN.
Iracké úrady a médiá inšpekciám nedávajú zvláštnu publicitu. Verejnosť sa o obnovení kontrol dozvedela až v stredu z krátkej správy štátnej agentúry INA. Miestne noviny včera vytlačili len túto správu bez komentárov. Iračania berú inšpekcie, rovnako ako medzinárodné embargo proti Iraku predovšetkým ako iniciatívu USA. Tí teraz presadili novú rezolúciu OSN k Iraku, ktorá sprísňuje inšpekcie prerušené koncom 90. rokov a hrozí vážnymi následkami Bagdadu, ak sa nepodriadi. Washington opakovane varoval, že v prípade zlyhania inšpekcie je pripravený Irak vojensky odzbrojiť, a to i bez mandátu OSN.
(čtk, mik)