Základné údaje sú ohromujúce. Na svete dnes podľa UNAids žije 42 miliónov HIV-pozitívnych ľudí. Choroba si za posledný rok vyžiadala 3,1 milióna mŕtvych, z toho 610-tisíc detí. Počet osirelých detí sa vyšplhal na rekordných 12 miliónov. Za posledný rok vo svete pribudlo päť miliónov nových infekcií, pričom boli izolované dve nové epicentrá.
V krajinách, ktorých sa tieto čísla týkajú najviac, sa anonymné štatistiky denne premietajú do hladomoru a kolabujúceho sociálneho a politického systému. Správa UNAids v tejto súvislosti konkrétne menovala Zimbabwe, Svazijsko, Lesotho a Malawi, kde počet HIV-pozitívneho obyvateľstva v uplynulom roku prekročil 30-percentnú hranicu. „Súvislosť medzi HIV/AIDS a dlhodobým hladomorom v južnej Afrike sa medzičasom stala predmetom vedeckých štúdií,“ vyhlásil na margo správy UNAids šéf programu Pierre Piot. Vírus a choroba, ktorú spôsobuje, podľa neho už zasiahli do poľnohospodárskej výroby 70 percent vidieckych domácností v Zimbabwe a Malawi.
V subsaharskej Afrike aj napriek citeľnému úspechu preventívnych kampaní v Ugande a v JAR naďalej žije najvyššie percento HIV-pozitívneho obyvateľstva na svete.
Správa UNAids hovorí o 29,4 miliónoch nakazených Afričanov, z ktorých len necelých 300-tisíc, väčšinou Juhoafričanov, získava prístup k antiretrovirálnym liekom. Hoci počet nakazených v subsaharskej Afrike rastie stále rýchlejším tempom, štafetu najrizikovejšej oblasti na svete by čoskoro mala prebrať ľudnatejšia Ázia. Krajiny ako India a Čína, píše sa v správe UNAids, majú na základe doterajšieho vývoja pre pandémiu AIDS podľa afrického scenára „všetky predpoklady“.
India – so súčasnou štvormiliónovou armádou nakazených – by už na budúci rok mala v kategórii krajín s najvyšším počtom HIV-pozitívneho obyvateľstva predstihnúť JAR. Americké humanitárne agentúry tu počet nakazených do roku 2010 odhadujú na 25 miliónov. V Indii podľa nich už dnes v súvislosti s AIDS žije najviac osirelých detí.
Druhým epicentrom, ktoré má podľa správy UNAids v blízkej budúcnosti prepísať dejiny HIV/AIDS, je oblasť východnej Európy, vrátane Slovenska. V roku 2002 sa tu vírusom HIV nakazilo 250-tisíc ľudí, čím celkový počet HIV-pozitívnych Východoeurópanov dosiahol 2,5 milióna. Najrizikovejšou skupinou tu na rozdiel od tretieho sveta zostávajú užívatelia drog.
ROMAN LIPTÁK, PRETÓRIA