
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Ako rozhoduje rada? Hlasuje, o koľko sa zvýši napríklad cena energie?
„Návrhy na zvyšovanie cien musia skontrolovať útvary úradu a odbor pre legislatívu. Keď medzi nimi nie sú rozpory, predloží zodpovedný riaditeľ odboru regulačnej rade návrhy a diskutuje sa o nich. Členovia rady kladú predkladateľom otázky a navrhujú zmeny. Potom regulačná rada hlasuje a návrh je schválený vtedy, keď za sú štyria členovia rady.“
Zasadá vždy rada v plnom počte - šiestich členov?
„Nie, už sme mali aj rokovanie, kde boli štyria.“
Čo robia členovia regulačnej rady, ak práve nie je zasadnutie? Aj teraz nie sú v kanceláriách, po chodbe sa občas niektorý zo zamestnancov pomaličky prejde, odíde a vráti sa o hodinu.
„Máte veľmi skreslený pohľad. Všetci členovia regulačnej rady dostávajú skoro každý týždeň kopy materiálov. Keď rada rokuje a oni majú za niečo hlasovať, musia si materiály pozorne naštudovať.“
Členovia regulačnej rady sedia doma a študujú?
„Áno.“
Prídu do práce raz do týždňa, alebo raz za dva týždne, niečo odhlasujú a zasa sú doma?
„To sú vaše slová. Členovia rady pre plyn sa napríklad zúčastňujú na rokovaniach s plynármi a rokovaniach o plynárenskej problematike, chodia aj do zahraničia. Pán Klepáč bol v Madride, pán Holoubek v Chicagu, ja som bol v Ríme a Bruseli…“
Prečo, keď rada rozhoduje o cenách na Slovensku?
„Keby sme necestovali, boli by sme hlupáci a musíme si uvedomiť, kam ideme. Chceme do únie? Kladiete hlúpe otázky a na hlúpu otázku nie je iná odpoveď. Aby štát robil to, čo musí, musí mať informácie, musí ísť do Bruselu a tam to získať. V Bruseli napríklad rozhodli, že všetky členské krajiny k 1. 6. 2006 otvoria trh aj pre domácnosti. To je veľmi vážna vec. Ak budeme sedieť doma, tak o tom nebudeme vedieť.“
Určite by ste sa to dozvedeli, stačí si na internete kliknúť na príslušnú adresu a hneď to viete.
„Máte naivné otázky a predstavy, ako funguje štát. Rozhodnutia, ktoré únia prijíma, sa už týkajú aj nás. Prečo má Slovensko zastupiteľstvo v Bruseli? Ak by to malo byť tak, ako vy hovoríte, tak ho zrušme. Neklaďte mi viac takéto otázky, sú hlúpe, to mi kladie mama doma, má osemdesiat rokov. My necestujeme preto, že to je turistika, ale preto, že sme orgán štátnej správy. Zastupujeme štát v medzinárodných organizáciách. Vďaka nášmu cestovaniu a kontaktom som ja osobne získal pre tento štát asi milión dolárov od Svetovej banky.“
Ako často zasadá regulačná rada?
„Pravidelné zasadnutia sú dvakrát do mesiaca. Keď treba, tak aj každý deň.“ (rf)