Akú stratégiu zvolí teraz SMK?
„SMK vystupuje z hry sprostredkovateľa. Hovorilo sa, že najväčšia výhrada je k vyplácaniu podpory na vzdelávanie. Na základe dohody s premiérom Dzurindom sme na konferencii Maďari v Maďarsku navrhli zmenu paragrafu krajanského zákona tak, že v susedných štátoch je možné poskytnúť finančnú podporu združeniam rodičov a pedagógov pri školách. Mal to byť základ dohody premiérov. Keď Mikuláš Dzurinda odchádzal do Budapešti, povedal, že ani toto nie. Ak sa už ani dohody nedodržiavajú, nebudeme plytvať časom a sústredíme sa na iné veci.“
Vláda chystá protiopatrenia ku krajanskému zákonu. Ako odpovie SMK?
„V koaličnej zmluve je napísané, že ak zvyšok koalície prijme proti vôli koaličného partnera nejaký zákon či opatrenie, tak ten má právo vystúpiť z koalície a na urovnanie sporu je 30 dní. Neviem, čo všetko bude v protiopatreniach. Prekáža mi však, že sme sa zaangažovali a mali sme aj súhlas premiéra Dzurindu, aby napätie nevzniklo. Neviem, prečo zmenil stanovisko.“
Je možný odchod SMK z vlády?
„To by som nerád predpovedal. Naším cieľom nie je destabilizovať vládu, ale aj my máme svoje hranice, a to záujmy našich voličov.“
Vicepremiér Pál Csáky tvrdí, že s novelizovanou podobou krajanského zákona Európska komisia už nemá problém. Premiér tvrdí, že je to naopak. Kde je pravda?
„Neviem. Arbitra robiť nebudem. Necháme to už na dohodu premiérov. Ak k dohode nedôjde, môže to vyvolať napätie aj na Slovensku. Toto sme nechceli.“ (sp)