BRATISLAVA – Premiér Mikuláš Dzurinda zopakoval včera nesúhlas s novelou krajanského zákona, o ktorej v utorok neskoro večer debatoval s maďarským premiérom Péterom Medgyessym.
Opraviť zákon tak, aby Slovensko proti nemu nemalo námietky, je úlohou maďarskej vlády, nie slovenskej, zdôraznil premiér. Podľa Dzurindu nie je zvykom, aby sa na tvorbe legislatívy jedného štátu podieľal iný štát.
Narušenia vzťahov s SMK vo vládnej koalícii sa neobáva, ako hovorí, ide mu len o dodržiavanie ústavy. Pál Csáky v utorok vyhlásil, že podľa jeho informácií európske inštitúcie súhlasia s návrhom novely. „Opak je pravda. Myslím si, že tento zákon robí starosti aj medzinárodným inštitúciám,“ povedal Dzurinda.
Premiérovi vraj záleží na tom, aby si národnostné skupiny udržiavali svoju identitu – ako maďarská na území Slovenska, tak aj slovenská na území Maďarska. Rokovania sa podľa neho musia viesť na medzinárodnej platforme, ktorou je maďarsko-slovenská zmluva z roku 1995 a cez zmiešané komisie, a nie cez krajanský zákon.
Zvyšok koalície – ANO a KDH – podporuje stanovisko premiéra Dzurindu. Ľubomír Lintner z ANO sa zatiaľ nevedel vyjadriť k protiopatreniam, ale nemyslí si, že riešením by bol návrh KDH z jari tohto roku. „Možno to vyvolá krízu, ale kvitujem postoj Mikuláša Dzurindu,“ povedal Lintner o ďalšom vývoji situácie v koalícii.
Vicepremiér Daniel Lipšic z KDH povedal, že prioritou vlády je zabezpečiť zvrchovanosť Slovenska tak, aby zákon iného štátu nemal účinky na slovenskom území a aby nediskriminoval slovenských občanov na základe národnostnej príslušnosti. V koalícii podľa Lipšica bude potrebná „citlivá komunikácia“. Za predčasnú otázku považuje, či bude strojcom slovenských protiopatrení.
Podpredseda HZDS Rudolf Žiak zdôraznil, že premiér a ani minister zahraničia Eduard Kukan takmer rok nekonali a maďarský zákon sa celé obdobie uplatňoval aj na Slovensku. „Súhlasím s premiérom, že je to otázka Maďarska, aký zákon si schvália v parlamente, ale tento zákon nesmie platiť na Slovensku. Pokiaľ sa bude slovenská vláda správať ako vláda zvrchovaného štátu, niet sa čo dohadovať,“ podotkol.
Podpredseda Smeru Boris Zala povedal, že základnou námietkou voči zákonu, s ktorou súhlasia všetky parlamentné strany okrem SMK, je princíp exteritoriality.
Ak vláda prijme jednoznačné opatrenia, ktoré zabránia uplatneniu zákona na slovenskom území, Smer ich bude podporovať. „Musí to však byť principiálne a bez výnimiek,“ dodal Zala.
(hr, sp)