o sa do podobnej operácie priamo nezapojí, zdôraznil včera kancelár. Jeho reakcia na nedávnu žiadosť USA o vyjadrenie spojencov a prvé náznaky spolupracovať na prípadnej akcii však nezmazali napätie vo vzťahoch s Washingtonom.
Nemecko zamietlo americkú žiadosť o poskytnutie nemeckých obrnených vozov, ktoré sú teraz v Kuvajte a jadrovej, biologickej a chemickej výzbroje. Berlín nevyhovie ani požiadavke na finančnú pomoc a poskytnutie vojenskej polície. Protiamerické výpady nemeckých vládnych sociálnych demokratov pred septembrovými voľbami popudili Washington a ochladli vzťahy oboch krajín.
Americký minister obrany Donald Rumsfeld včera oznámil, že prípadná nemecká účasť na akcii proti Iraku by „neošetrila“ rozpor medzi Washingtonom a Berlínom - vzťahy podľa neho ochladli z iných dôvodov. „Myslieť si, že čo sa stalo počas predvolebnej kampane v Nemecku možno napraviť nejakou formou účasti v prípadnej vojne proti Iraku, znamená len úplné nepochopenie vecí. To nie je meradlo, podľa ktorého by sme hodnotili vzťahy,“ povedal Rumsfeld.
„Nebudíme sa každé ráno s tým, že si premeriavame naše vzťahy k tej či onej krajine podľa toho, ako sa s nami zhoduje v postoji k Iraku,“ dodal. Hlavnou príčinou ochladnutia americko-nemeckých vzťahov je podľa neho skutočnosť, že nemecké vládne strany urobili zo vzťahu k prípadnej irackej vojne tému v predvolebnom boji.
(čtk)