Zbrojní inšpektori OSN si veľmi neželajú, aby ich prácu v Iraku na každom kroku sledovali novinári - mohli by vypustiť neoverené informácie o irackých zbraniach skôr než inšpektori zverejnia vlastné závery po dôkladnej analýze. „Sme presvedčení, že našu prácu nemôžeme vykonávať profesionálne s novinármi v pätách,“ povedala Melissa Flemingová, hovorkyňa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Iračania naopak plánujú zrušiť obmedzenia, ktoré pre vykonávanie žurnalistickej profesie platia v režime Saddáma Husajna. Irak má jednu z najreštriktívnejších mediálnych politík na Blízkom východe a za hranicami krajiny sa neobjavuje prakticky žiadne priame spravodajstvo z Iraku okrem scenzúrovaných všeobecností a autorizovaných vyjadrení irackých politikov. Získať novinárske vízum do Iraku nie je jednoduché. Teraz však Bagdad žiada „slobodný prístup novinárov“ na všetky miesta inšpekcií. „Čo sa nás týka, tlač dostane plný prístup na každé jedno miesto,“ vyhlásil nemenovaný iracký predstaviteľ pre AP.
Tím OSN sa snažil vypracovať vlastné pravidlá pre spoluprácu s médiami, ale Bagdad chce prácu novinárov organizovať sám a tak medzi inšpektormi a Irakom prepukol prvý spor. Ministerstvo informácií v utorok dokonca oznámilo každej mediálnej organizácii, že spolu s inšpektormi bude môcť na prvé inšpekcie vyslať dvoch zástupcov. Začiatok inšpekcií včera napokon sledoval obmedzený počet novinárov, pravidlá ich práce však ešte ostávajú nevyjasnené. (tasr, kl)