To čo Antinori označuje za ušľachtilú pomoc neplodným párom, vyvoláva u menej vizionárskych lekárov obavy. Antinoriho metódy označujú za neetické a v mnohých krajinách za nezákonné.
Navyše tvrdia, že nikto nevie odhadnúť, aké dieťa sa vlastne narodí. Lekári upozorňujú na veľmi pravdepodobnú možnosť, že bude postihnuté mnohými ťažkými defektami, ktoré sa môžu objaviť až po rokoch.
Pri zvieracích klonoch sa prejavila nefunkčnosť pečene, srdcové a cievne problémy, nerozvinuté pľúca, cukrovka či neprimerane veľké hlavy. Nedá sa vylúčiť, že podobné problémy bude mať aj ľudský klon. Nikto nevie koľko rokov by sa mohol dožiť.
Antinori tvrdí, že plod mužského pohlavia sa zatiaľ vyvíja normálne. Jeho tvrdeniam však seriózni vedci nedôverujú, pretože Antinori nikde nepublikuje a o svojich experimentoch len hovorí, bez toho, aby predložil dôkazy. K jeho hlavným kritikom paradoxne patrí muž, ktorý vyklonoval prvého cicavca - ovcu Dolly - profesor Ian Wilmut.
Vedci spochybňujú samotný proces „splodenia“ dieťaťa. Nemajú totiž žiadny dôkaz toho, že do maternice matky bolo skutočne vložené embryo vzniknuté klonovaním.
Lekári upozorňujú na to, že len nepatrné množstvo naklonovaných embryí, ktoré vznikajú spojením DNA z nepohlavnej, najčastejšie kožnej bunky otca a vajíčka matky sa podarí donosiť. Nebezpečenstvo spočíva aj v tom, že klon je často priveľký a hrozí pretrhnutie maternice. Aj narodeniu ovečky Dolly predchádzalo 247 neúspešných pokusov ukončených svojvoľným potratom.
Klonovanie ľudských bytostí má okrem medicínskeho aj etický či hodnotový rozmer. Doktor Donald Bruce, popredný škótsky etik o tom povedal: „Klonovaním by na svet začali prichádzať ľudia, ktorým niekto vopred naordinoval ich gény.“ Podľa Brucea by to boli neslobodné bytosti, kópie svojich rodičov. Nikto nevie, ako by sa správali a ako by fungovali ich rodiny. Bruce, ktorý je sám neželane bezdetný, tvrdí, že dokonale chápe túžby neplodných párov po dieťati. Podľa neho však existujú jasné limity, kam až môže túžba stať sa rodičom siahať.
Prvé klonované dieťa opäť vrátilo do arény tému klonovania a manipulácie s ľudským genofondom. Mnohé krajiny príjmajú legislatívu, ktorá má zabrániť zneužívaniu vedeckého pokroku v tejto oblasti. V Európe a Amerike je klonovanie ľudských bytostí zakázané. Existujú však podozrenia, že ľudské klony sa „vyrábajú“ v krajine, ktorá dvere svojich laboratórií drží starostlivo zatvorené - v Číne.
JANA MIKUŠOVÁ