
George Bush (vpravo) a morka Katie, na ktorej počesť v Ružovej záhrade Bieleho domu usporiadal hostinu. FOTO – ČTK/AP
Keď dnes Američania zasadnú k tradičnej večeri s moriakom, aby si uctili starú tradíciu Dňa vďakyvzdania, budú spomínať na dávnych pútnikov, ktorí v roku 1621 s miestnymi Indiánmi oslávili pri súčasnom Plymouthe v štáte Massachusetts prvú hojnú úrodu po roku chorôb, utrpenia a hladu.
Tradícia je taká zakorenená, že sa už ani nikto nepýta, ako to vlastne vtedy pred stovkami rokov bolo. Ale vedci tvrdia, že sa všetko odohralo inak, než sa učí v školách. Predovšetkým, na stole nemohol byť prepečený domáci moriak, symbol dňa vďakyvzdania. Nanajvýš jeho divoká odroda. Skôr sa ale na stole ocitol nejaký druh vodného vtáctva – kačica alebo hus – ako vyplýva z interpretácie jediného písomného zápisu o sviatku prvej úrody, ktorý obstaral v rovnakom roku jeden z pútnikov Edward Winslow a o ktorý sa opiera tradícia.
Prílohou ťažko mohli byť zemiaky, pretože vtedy ich so sebou pútnici nemali. Aj povesť o tekvicovom koláči patrí do kráľovstva legiend. Aj keby totiž noví kolonisti mali múku a maslo, je dokázané, že nemali ešte pec. A brusnice sa určite nepodávali v podobe sladkej omáčky, ale možno ako príloha. Varenie brusníc s cukrom do sladkej kaše sa ujalo až o päťdesiat rokov neskôr.
„Vieme, aké jedlá tam nemohli v roku 1621 byť, tvrdší oriešok je rozlúsknuť, čo tam bolo,“ vysvetľuje Kathleen Curtinová, historička zameraná na stravovanie.
Zo zápisu vyplýva jediné. Oslavovalo sa tri dni, pri stole bolo deväťdesiat Indiánov z kmeňa Wampanoagov na čele s kráľom Massasoitom, ktorí ulovili a priniesli vysokú zver. A vodca kolonistov poslal svojich mužov na lov „divých vtákov.“ Nikto nevie, či sa podobné slávnosti úrody konali pravidelne ako teraz, keď sa hoduje každý štvrtý novembrový štvrtok. A ešte menej je isté, či sa na nich pravidelne zúčastňovali Indiáni, ktorí mali úplne inú kultúrnu tradíciu.
„Nevieme, prečo tam Massasoit a jeho deväťdesiat mužov prišlo. Myšlienka, že si prisadli k stolom a všetci spolu šťastne rok čo rok žili a slávili, je chiméra. Vzťahy medzi Angličanmi a Indiánmi boli komplikované,“ tvrdí Linda Coombsová, ktorá pracuje na programe určenom pre zvyšky Wampanoagov. A tak nezostáva, než hádať, čo mohlo byť na stole. Pomôcť môžu úryvky z Winslowových listov, ktoré spomínajú spôsob života prvých hŕstok kolonistov. Zrejme to boli raky, ustrice, rôzne jedlé rastliny, biele a červené hrozno, slivky a zrno.
VLASTIMIL MILÝ, čtk, New York