Novým ministrom sa stáva bývalý guvernér štátu Pensylvánia a doterajší šéf Úradu vnútornej bezpečnosti Tom Ridge. Zriadenie ministerstva nebude žiadnou maličkosťou. Ide o vytvorenie organizácie, ktorá pod svoje krídla poberie okolo dvadsaťdva federálnych inštitúcií rozdielnych mandátov a systémov. Tom Ridge bude riadiť celkovo 170-tisíc zamestnancov.
Bývalému guvernérovi málokto môže závidieť množstvo roboty, ktorá ho čaká. Už pri prvom návrhu na zriadenia takéhoto ministerstva sa objavilo veľa otázok. V prvej chvíli si ani vedenia tajných agentúr – CIA či FBI – neboli isté, či neprestanú samostatne existovať. Najmä pre ich zlyhanie pred teroristickými útokmi na New York a Washington.
Ministerstvo vnútornej bezpečnosti je totiž schopné pohltiť akúkoľvek agentúru, ktorá sa môže hodiť do jeho fungovania. Tom Ridge dostal voľnú ruku a po čom zatúži, to aj dostane. Zatiaľ nikto nevie povedať, čo sa naozaj začne diať, ak ministerstvo začne fungovať na plné obrátky.
Bushova vláda, ktorá si nedávnym víťazstvom v kongresových voľbách poistila vplyv aj nad úlohami vnútornej bezpečnosti, sa snaží konať mimoriadne rýchlo. Tom Ridge sa stane oficiálne ministrom už koncom januára. Do prvého marca majú byť základné inštitúcie, ktoré sa spoja do ministerstva pod jeho rukou. Všetko by malo byť hotové do 11. septembra budúceho roku, teda presne do druhého výročia od teroristického útoku na Ameriku. Najmä demokrati, ale aj časť vplyvných republikánskych politikov majú k zriadeniu ministerstva výhrady. Bush ich bude musieť presvedčiť, že nevytvára ministerstvo, ktoré by sa jedného dňa mohlo zvrhnúť na Veľkého brata a ohrozovalo by základné občianske slobody Američanov.
MICHAL HAVRAN