Situácia na finančných trhoch sa po štvrtkovom prudkom oslabení výmenného kurzu eura voči americkému doláru včera značne upokojila. Hranica 0,8440 USD/1 EUR nebola výraznejšie prekonaná a včerajšia korekcia sa obmedzila na návrat k úrovni 0,8480 USD/1 EUR. Podľa názoru analytikov je momentálne euro zraniteľné a pokiaľ by sa trhu podarilo využiť momentálnu negatívnu náladu, mohlo by dôjsť v priebehu júla k atakovaniu výraznejšie nižších úrovní.
Japonský jen osciloval voči euru v úzkom pásme v rozmedzí od 105,20 JPY/1 USD až po hodnotu 105,60 JPY/1 USD, avšak voči americkému doláru jen výrazne posilnil na hodnotu 124,10 JPY/1 USD, hoci ešte počas rána bol obchodovaný okolo úrovne 124,30 JPY/1 USD. Za posilnením jenu boli vyhlásenia japonského ministra financií Masajura Šiokawu, ktorý vo svojom vystúpení uviedol, že prudké oslabenie výmenného kurzu japonského jenu by mohlo spôsobiť určité problémy a osobne by preferoval stabilnejší vývoj.
Medzinárodný menový fond (MMF) v priebehu včerajšieho dňa zverejnil svoje komentáre k vývoju vo svetovej ekonomike. Podľa MMF ekonomický rast v eurozóne poklesol viac, ako sa predpokladalo a riziko ešte stále pretrváva, a to smerom k ďalšiemu poklesu. Zmenu v celkovom vývoji svetovej ekonomiky podľa názoru MMF možno očakávať v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov. Zároveň MMF zopakovalo svoje dlhotrvajúce stanovisko, podľa ktorého je výmenný kurz eura značne podhodnotený.
Česká koruna v závere piatku mierne korigovala voči euru, a to atakovaním hranice 33,850 CZK/1 EUR, keď ešte počas štvrtku bola obchodovaná na úrovni 33,740 CZK/1 EUR.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Bank)