Od hlinených tabuliek k dokonalej hladkosti

Keď človek číta text, alebo obrazovú predlohu tlačoviny, vníma zmysel vytlačeného slova a reprodukovanú kvalitu obrázkov. Vtedy nemusí myslieť zvyčajne na výrobcov papiera, na vydavateľov, na pracovníkov, ktorí robia grafickú úpravu pomocou počítačovej ..

Keď človek číta text, alebo obrazovú predlohu tlačoviny, vníma zmysel vytlačeného slova a reprodukovanú kvalitu obrázkov. Vtedy nemusí myslieť zvyčajne na výrobcov papiera, na vydavateľov, na pracovníkov, ktorí robia grafickú úpravu pomocou počítačovej techniky, na tlačiarov. No všetci tu menovaní, a mnohí ďalší, musia myslieť na čitateľa, ktorý bude ich spoločné dielo hodnotiť a posudzovať. Papier sa stal neodmysliteľnou súčasťou nášho života. Bez jeho existencie by sme sa aj dnes ťažko zaobišli. Žijeme na začiatku tretieho tisícročí a musíme sa vžiť do jeho zákonitostí v súvislosti s neustálym vývojom informačných technológií a stále vyvíjajúcej sa digitálnej ére.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Túžba zaznamenávať myšlienky viedla ľudí aby hľadali na to potrebný a vhodný materiál. Kresby, neskôr obrazové písmo na stenách jaskýň sú z obdobia cca 4000 rokov p.n.l. Babylončania a Indovia napríklad vyškrabávali klinové písmo do mäkkej hliny, ktorá sa sušila a vypaľovala, a tak dosiahla trvanlivosti tabuliek. Klinové písmo sa rozšírilo v 2. storočí pred naším letopočtom z Mezopotánie. V Oriente zase ryli písmo do dreva, Číňania na bambusové tabuľky. Znaky a písmo sa vyrývali do kameňa, neskôr do medi, bronzu či olova. V snahe získať väčšiu plochu sa písalo na listy stromov, vhodná bola aj kôra stromov, napr. z brezy. Papyrus sa začal používať v Egypte v treťom tisícročí p.n.l. Prúžky rastliny papyrusu sa kládli vedľa seba i naprieč a roztĺkli sa. Šťava trstinovitej rastliny po vysušení zlepila plochu vhodnú na písanie. Už vtedy vzniklo prvé obrázkové pásmo, neskôr v roku 2500 p.n.l. hieroglifické písmo. Oveľa neskôr, okolo roku 280 p.n.l. ľudia začali písať na tzv. pergamen (pomenovanie od mesta Pergamon), čo bola vypracovaná koža domácich zvierat. V strednej Európe sa pergamen začal vyrábať od 14. storočia a jeho výroba pretrvávala až do 17. storočia. Pravda, vtedy už poznali ľudia i papier. Cesta papiera začala jeho vynálezom v Číne v roku 105 n.l., keď dvorný úradník Cchaj Lun vyrobil splstený papier z handier, ktoré najprv porezal na malé kúsky a kameňom roztĺkol za prítomnosti vody v kadi na papierovú kašu. Tú potom naberal na formu z bambusovej rohože. Po odtečení vody sa dal mokrý list papiera ľahko lisovať a vysušil sa. Do pa-pieroviny sa neskôr pridával glej, pričom papier po vysušení nerozpíjal tuše pripravované zo sadzí. Dlhá púť papiera z Číny, kde bol vynález utajovaný, postúpila časom cez Japonsko, kde poznali papier okolo roku 610 n.l., cez Samarkandu (751 n.l.) a arabské krajiny (900 n.l.), na sever Afriky až do Maroka. Odtiaľ sa spôsob výroby papiera preniesol na európsky kontinent. Prvá zmienka o európskej papierni je z mesta Fabriano v Talianku a pochádza z roku 1268. Z Talianska sa výroba papiera preniesla do Francúzska. V roku 1370 bola papiereň už aj v českom Chebe. Na Slovensku bola prvá ručná papiereň v Levoči v roku 1530, v USA až v roku 1690.

SkryťVypnúť reklamu

Sprievodné vynálezy

Azda najvýznamnejší vynález 2. tisícročia bolo vynájdenie kníh-tlače okolo roku 1450 Nemcom Johannesom Gutenbergom. Po prvý raz použil k tlači odlievané kovové písmená, ktoré sa potom sádzali do riadkov a po nafarbení odtláčali na papier v tlačiarenskom lise. Rozvoj typografie si vyžadoval stále viac papiera, ktorý bol čoraz vzácnejší. A aj keď vznikali nové a nové ručné papierne, no papiera nebolo dosť. Strojná výroba papiera vznikla vďaka vynálezu Francúza Nicolas-Luis Roberta z roku 1799. Bol na svete prvý papierenský stroj s nekonečným sitom, ktorý z kade nepretržite čerpal papierovinu a tá sa na site odvodňovala. List papiera sa lisoval medzi plstencami a nakoniec sa sušil. Papierenský stoj už v roku 1920 mal ako súčasť sušiaci medený valec vyhrievaný parou. Je to prakticky technológia, ktorá sa s mnohými vylepšeniami v podstate používa i v súčasnosti. Vynález papiera a následne vynález kníhtlače, rozbehli preteky smerom ku zdokonaľovaniu tlače. Aj ďalšie vynálezy uvedené do života, ktoré i keď s papierom a tlačou priamo nesúvisia, podporili ďalší rozvoj tlače.

SkryťVypnúť reklamu

Papier ako nosič tlačovej farby, atramentu či tonera je materiál, ktorý sa po celú dobu vývoja tlače prispôsobuje jej potrebám. A tak dnes môžeme vytvárať, pozmeňovať a prenášať údaje a obrazovú predlohu:

* na film (systém Computer-to-Film),

* na tlačovú dosku (systém Computer to-Plate),

* priamo prenášať tlačový valec v tlačovom stroji (systém Computer-to-Print), alebo priamo prenášať na papier v prípade digitálnej tlače (systém Computer-to-Paper).

K čiernobielemu, resp. farebnému fotokopírovaniu, k laserovej, resp. k ink-jet tlači dnes mnohí výrobcovia najkvalitnejších bezdrevných bielych papierov vyrábajú papiere vhodné na viacúčelové použitie. Jednotlivé druhy papierov sa líšia hlavne belosťou, hladkosťou povrchu, nepriehľadnosťou, ťažnosťou, voluménom, povrchovou pevnosťou i rozmerovou stálosťou atď.. Výber je ťažký. Ak však konečný užívateľ pozná meno výrobcu papiera, resp. jeho obchodné značky, spravidla sa rozhodne správne. Na urýchlené a jednoznačné rozlíšenie viacerých výrobkov v danom rade papierov slúžia zavedené tzv. „brand names“, čo sú v podstate značky výrobkov určitého výrobcu. Zákazník tak kupuje značku, ktorá ho informuje o výrobcovi, stabilnej kvalite papiera a poskytovanom servise.

SkryťVypnúť reklamu

Ing. JURAJ KUBÁŇ, vedúci marketingu SCP, a.s. Ružomberok

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 694
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 679
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 741
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 703
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 695
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 266
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 223
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 302
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu