zaviedla na slovenskom trhu systém finančnej pomoci prvovýrobcom a zabezpečila im aj odbyt.
„Takéto konanie môže byť len krátkodobým ziskom. Predpokladám, že prvovýrobca, ktorý sa nezachoval korektne k zmluvnému odberateľovi, na to v konečnom dôsledku doplatí,“ povedal denníku SME predseda zväzu olejárov Ladislav Maďar. Podľa neho sa Palma k prvovýrobcom zachovala korektne, keď pristúpila k systému pomoci pri zakladaní úrody v časoch pre poľnohospodárov kritických. „Palma pomohla finančne pri príprave pôdy, zabezpečila osivá, ale najmä zabezpečila istý odbyt pre poľnohospodárov,“ dodal Maďar.
Podľa predsedu zväzu olejárov sa funkčný a dobrý systém zavedený Palmou nezmení. Tí, ktorí neplnia zmluvy, budú pravdepodobne žalovaní a Palma s nimi v budúcnosti nebude počítať. Či sa Palma chystá prehodnotiť systém vzťahov s poľnohospodármi, ktorý sama zaviedla, sme sa včera nedozvedeli. Predseda predstavenstva totiž nebol ochotný po telefóne túto tému nijako komentovať.
„Treba si uvedomiť, že stačí, aby sa niekde vo svete dobre urodilo a je po skvelých svetových cenách. Neraz sa na Slovensku stalo, že Palma nakupovala od prvovýrobcov vysoko nad svetové ceny,“ povedal Ladislav Maďar. Dodal, že krajiny, kde sa podobný systém neuplatnil, prežili v olejárstve obrovské výkyvy. Ako príklad uviedol pestovateľov slnečnice v Maďarsku, kde sa výmera tejto plodiny z roka na rok znížila z 1800 na 600 hektárov len preto, lebo nebol jasný odbyt.
Budúcoročná výmera repky olejnej na Slovensku by mala presiahnuť 110-tisíc hektárov. Táto výmera bola koncom novembra už skutočne zasiata. Súčasná cena na komoditných burzách sa pohybuje okolo 8700 korún za tonu, výkyv ceny v posledných rokoch zaznamenal v extrémnych prípadoch až 1600 korún za tonu.
ATTILA LOVÁSZ